Jestli si myslíte, že co je dobré pro vás, je dobré i pro vaše chlupaté miláčky, pletete se.

Tohle je 5 potravin, kterými ubližujete své kočce.

1. Tuňák

Také občas přilepšíte svému mackovi rybou z konzervy? Pak vězte, že strava obsahující vysoký podíl masa z tuňáka může u koček (stejně jako u lidí) způsobit otravu rtutí. Navíc může být příčinou podvýživy, protože neosahuje všechny vitamíny a minerály, které vaše kočka potřebuje.

2. Syrová vejce

Konzumace syrových vajec může u koček způsobit nákazu salmonelou. Příznaky tohoto onemocnění mohou být různé, ale zpravidla k nim patří zvracení, průjem a netečnost. Navíc může dojít k přenosu salmonely ze zvířete na člověka. Proto je opravdu důležité, abyste se při krmení kočky vejcím důsledně vyhýbali!

3. Syrové ryby

Podobně jako vejce mohou u koček způsobit otravu i syrové ryby. Syrové rybí maso navíc obsahuje sloučeninu štěpící thiamin neboli vitamin B1, který je pro kočky nezbytný a jeho nedostatek může vyvolávat neurologické obtíže. Znovu si uvědomte, že vaše kočka není chlupatý člověk!

4. Cibule a česnek

Silice z cibule a česneku mohou u koček způsobovat poškození červených krvinek, což může vést k anémii. Závažnost otravy závisí na zkonzumovaném množství, ale obecnými příznaky toxické reakce jsou netečnost a ztráta chuti k jídlu. I v tomto případě platí, že čím dříve potenciální otravu odhalíte, tím lépe.

5. Alkohol

Ne, opravdu nedávejte kočce líznout piva a už vůbec ji nenechávejte bez dozoru u kynutého těsta nebo shnilého ovoce. Život ohrožující může být už velmi malé množství alkoholu!