Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ivan Bartoš pro eXtra.cz: Proti Pirátům se používají šmejdské praktiky. Migranty v ČR chtěl Babiš do fabrik

Ivan Bartoš.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
ROZHOVOR
Ivan Bartoš (41) se už na podzim může stát premiérem České republiky. Jak sám říká v rozhovoru pro eXtra.cz, od té doby, co koalici Pirátů se STAN vzrostly preference a přeskočily i ANO, dezinformační útoky na něj i politiku Pirátů vzrostly desetkrát. „Konkurence se bojí. Migranty sem tahat nechceme, s tím chtěl začít Babiš. Jestli budou volby v souvislosti s Piráty rozhodovat dezinformace a strašení migranty, bude to dost smutné,“ prozradil nám.

Ivan Bartoš si získal davy

Od chvíle, kdy Ivan Bartoš v roce 2017 vstoupil předními dveřmi do Poslanecké sněmovny, není snad na české politické scéně charismatičtější a zároveň výraznější postava. A zdaleka nejen kvůli jeho dredům, jež jsou mu i dnes, v 21. století, schopni někteří vyčítat.

Piráti i jejich předseda přinesli do politiky věcnost a slušnost a sám Bartoš si získal řadu sympatizantů i svými skvělými schopnostmi lidem vysvětlit docela složité věci.

To se mu nyní v předvolební kampani bude dost hodit, protože Piráti jsou v řetězových e-mailech obviňováni i z takových neuvěřitelných věcí, jako že seniory budou házet do hromadných hrobů, že jim zakážou volit ve věku nad 70 let nebo jim seberou penze. „Jsou to sprosté lži,“ říká.

Pracujeme naplno, ne na efekt

Dokola dostáváte otázky na to, jestli chcete být předsedou vlády. Cítíte už nyní větší zodpovědnost?

„Lidé mi do přání k sobotním 41. narozeninám občas zakomponovali referenci na premiéra. Odpovídal jsem jim tak, jak to máme s Piráty i ve Sněmovně. Snažíme se dělat tu nejlepší práci tam, kde můžeme a kam nám lidé svými hlasy a důvěrou pustí. A pořád je to stejné. Buď nějakou práci děláte naplno proto, že jí věříte, nebo ji šolicháte jen na efekt. Všechno dělám tak, aby věci, které si myslím, že jsou správné, dopadly dobře. A není důležité, v jaké pozici momentálně funguju.

Podle mě to ukazuje i faktický, konstruktivní přístup při jednání s ministry Babišovy vlády. Nejdu se s nimi hádat, ale snažím se s nimi najít řešení, které by bylo dobré pro Českou republiku. Mým cílem není nad nimi vyhrávat, ale to, aby se povedla věc, která si myslím, že je správná.“

Lži o hromadných hrobech

Jak snášíte tlak zvenčí ohledně případného budoucího vládnutí?

„Nijak zásadně mě to neovlivňuje. Spíš jsou nyní problematické všechny ty agresivní dezinformační kampaně. Od chvíle, kdy nám se STAN Kantar v průzkumech přisoudil vysoká čísla (v únoru téměř třicet procent a v březnu 34 procent hlasů – pozn. red.), se proti Pirátům výrazně zintenzivnily. Je toho asi desetkrát víc. Už to není jen o tom, že by lži chodily v řetězových e-mailech seniorům. Vytváří se neuvěřitelné příběhy a straší se.“

Jak konkrétně?

„Z původního nesmyslu Petra Hanniga, že Piráti chtějí sebrat práva seniorům, to vykvetlo například do šíleností, jako že lidem nad sedmdesát let chceme zakázat volit, sebrat jim důchody, pohřbívat je v hromadných hrobech a podobně. To si bohužel lidé mezi sebou sdílejí. Ale je to jen jedna z mnoha lží. Holt nemáme moc přátel mezi oligarchy nebo konkurenčními stranami.“

Hrozba zastřelením

Jak se dá bojovat s těmito nefér praktikami?

„Proti dezinformacím se dá bojovat pravdou a otevřeností. Když je to pak za hranou zákona, když vám vyhrožují, tak jdeme do toho a dáme trestní oznámení.“

Teď vlastně probíhá občanskoprávní řízení v případě vyhrožování pirátské poslankyni Olze Richterové

„Sám jsem kontaktoval lidi, kteří jí psali, že ji postaví ke zdi a zastřelí. Když měl takový člověk na profilu číslo, tak jsem mu zavolal. Pak mi tam na druhé straně koktal. Já pánovi říkal, že to přece nejde, že něco takového nemůže napsat nikdy nikomu, nehledě na to, že Olga má rodinu a dvě děti.“

Šmejdské praktiky proti Pirátům

Stále o vás také čtu, jaký jste feťák, i když vím, že ani marihuanu dávno nekouříte.

„To ani moc neřeším. Drogy neberu, alkohol nepiju a pravidelně sportuju. Kdo mě sleduje, ten vidí, že vyběhnu na průlezky a udělám si pět sérií S tím problém nemám. Vadí mi hlavně to strašení. Ti, kteří tomu věří a šíří to, za to nemohou. Na vině jsou ti, kteří to produkují za účelem, aby ostatní obelhali. Ty kampaně dominovaly už předchozích kampaním a jsou to stejně šmejdské metody jako prodávat zázračný vysavač nebo hrnce seniorům za desítky tisíc.

Frajer politik by se k něčemu takovému nesnížil a šel by raději hájit své názory do veřejného prostoru. Je to soutěž o to, kdo má nejlepší řešení na problémy lidí a společnosti. Ten, kdo místo toho na pozadí rozjíždí dezinformační kampaně a obelhává lidi, je podle mě slaboch. Jak říká můj kamarád, lež v politice je berlička slabých a neschopných.“

Migranty sem tahat nebudeme

Kdo konkrétně za tím může stát?

„Piráti štvou nacionalisty, proruské a pročínské trolly, těch sil je tam hodně. Nevím, odkud zrovna vítr fouká, ale možná odevšad.“ (směje se)

Hodně se šíří i informace o tom, jak Piráti chtějí lidem vzít byty a dát je uprchlíkům. Když se stanete premiérem, nepřijdou sem tedy desítky tisíc imigrantů?

„Upřímně řečeno, nevím, kde to vzniklo. A už vůbec netuším, proč bychom to dělali. Nevidím důvod, proč by sem chtěl kdokoli někoho tahat. S tím taháním to vlastně začal Andrej Babiš, který v roce 2015 prohlásil, že když Češi nechtějí dělat v českých továrnách, tak by tam mohli jít pracovat uprchlíci.

Jak to tedy máte?

„Ve skutečnosti Piráti byli v roce 2015 první, kdo odmítl kvóty, protože ty pro Evropu nejsou řešením. Důležité je mít společnou obranu evropských hranic a návratovou politiku. Podstatné je také rozlišovat ekonomického migranta a refugee, uprchlíka, což je člověk, který utíká z válečného konfliktu. Na toho se vztahuje azylová politika země, kterou máme mimochodem velmi přísnou.

Jestli ale v době, kdy má Česká republika 25 tisíc mrtvých s covidem a nezvládnutou situaci, budou volby v souvislosti s Piráty rozhodovat dezinformace a strašení migranty, bude to dost smutné.

Legalizace sníží dostupnost konopí nezletilým

Dost se také řeší to, že chcete legalizovat marihuanu

„Když se úplně oprostíme od rekreačního užívání, podle národního monitoringu aspoň jednou za rok využívá produkt z ostrého konopí osm set tisíc lidí v republice. V naprosté většině případů se jedná o podomácku vyrobené tinktury a masti. Buďto si to lidé sami vypěstují, čímž porušují zákon, nebo se musí potkat s někým, kdo jim to vypěstuje nebo prodává. V režimu ilegálu tedy funguje přes tři čtvrtě milionu lidí.

Legalizace konopí je přitom naprosto konzervativní téma. Jde o regulaci černého trhu a také o snížení dostupnosti konopí nezletilým. Když jsem byl mladý, ve čtrnácti nebyl problém dát si v hospodě pivo. Dnes, když nemá hospodský zavřeno kvůli covidu, pod osmnáct let většinou nikdo nikomu nenalije. Ví, že by dostal raketu. A úplně stejný efekt má legalizace konopí s certifikovaným prodejem.“

Boj o velké peníze

Opravdu?

„Tomu člověku, který by konopí prodával ve specializovaném obchodě, se nestane, že by to prodal mladším osmnácti let. To klasickému dealerovi je to víceméně jedno. Zákon porušuje už tím, že prodává cokoli, takže ho věk zákazníka úplně netrápí. Když ho chytí, je to u s prodejem nezletilcům přísnější, ale zase ne o tolik.

Legalizace lze tedy chápat konzervativně, nikoli jako liberalizaci. Naopak liberalizace nebo spíš dekriminalizace je návrh povolit pět rostlin konopí včetně sklizení a užití. To nyní máme ve Sněmovně. Podle mě to některé strany nyní blokují z důvodu, že ještě nevymyslely, kdo na marihuaně vydělá ty strašné prachy.

Jak to myslíte?

„Jsou v tom opravdu velké peníze. Pokud neschválí regulaci samopěstování dřív než legalizaci ty tři nebo pět kytek samopěstitelům, tak už to podle mě nenastane možná nikdy, pokud bychom tedy neměli ve volbách 51 procent s podobně uvažujícími stranami. V zájmu lidí, kteří s konopím budou obchodovat v legálním režimu, nebude možnost, aby si člověk mohl kytku vypěstovat sám na hnoji.

Alena Schillerová by se měla stydět

Co nás čeká v nejbližších letech?

„Z mého pohledu nadcházející volby budou šancí na změnu. Primární je ale vyřešit problém s covidem, do kterého nás vláda dovezla. Nevím, jestli jsme teď zrovna úplně nejhorší nebo druzí nejhorší na světě v úmrtnosti, ale je třeba s tím něco dělat.

Do voleb pak chystáme program, který bude vycházet ze situace, v které Česká republika bude v následujících letech. Doufejme, že už bude po zdravotní krizi, ale budeme se nacházet ve výrazné ekonomické krizi a s deficitem, který vláda z velké části zařídila už před covidem. Divím se paní ministryni financí Aleně Schillerové, že se nyní nestydí říkat, že historie vyhodnotí, jak to dělali správně.

Ale covid s veřejnými financemi taky zamával.

„Za část deficitu sice nemohou, ale schválení zrušení superhrubé mzdy, což si prosadil Babiš s ODS, takže státní rozpočet v tak nevhodnou chvíli přišel o sto miliard korun na straně příjmů, nebylo dobré. Tyhle peníze budou chybět ve zdravotnictví a sociálních službách. Už vlastně teď chybí. Ministryně financí už hlásí, že penězovod vyschl. A to je březen.“

Pokuty za nesčítání lidu bych zrušil

A ještě jedno aktuální téma: Nemělo se odsunout sčítání lidu?

„Velká část je on-line. Vadí mi ale drakonické pokuty. Lidé nyní mohou mít psychické bariéry, proč se toho nezúčastnit. Situace není lehká. Pokud tam zůstalo deset tisíc korun pokuty za to, že to nevyplníte, tak je to moc. Měly by se odpustit.

Brzy přineseme další část rozhovoru.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy