Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Měníme PRAHU! Primátor Hřib po reportáži eXtra.cz zakročil! Takhle jsme pomohli vozíčkářům

+ Dalších 16 fotografií
Extra dobrá zpráva
Povedlo se to! A velmi rychle! Redakci eXtra.cz se po odvysílání série reportáží nazvané Pražské peklo očima vozíčkáře, ve které nastiňujeme komplikace pro vozíčkáře, hendikepované lidi, ale i maminky a tatínky s kočárky v pražské metropoli, povedlo leccos změnit. Reportáže zhlédl i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který reportérovi eXtra.cz slíbil pomoc. Prahu jsme opět o kousek posunuli k bezbariérovosti.

Pražský primátor Zdeněk Hřib si na reportéry eXtra.cz udělal čas. A ukázal, co se od odvysílání naší reportáže na pražském magistrátu změnilo. Nejenže vozíčkáři mají usnadněný přístup na bezbariérové toalety, nemusí si vyžádat klíč, ale dveře byly opatřeny novou vložkou na euroklíč a toaleta dostala i tlačítko pomoci, které chybělo. "Teď budeme řešit, aby u zadního vchodu, který je bezbariérový, bylo i parkovací místo s označením pro vozíčkáře. Budeme se zabývat i lepšími nájezdy na chodníky a opravíme i nájezd u sousední budovy, který tu už několik let je a vyjet po něm je složité," slíbil eXtra.cz Zdeněk Hřib, který do své funkce podědil i mnoho problémů a chce Praze pomoci ji zlepšit tak, aby byla skutečně dostupná všem.

A na co že jsme v reportážích upozornili?

Redaktor eXtra.cz vyrazil s Martinem Zachem do pražské metropole. V prvním díle jsme poukázali na to, že i na obyčejném přechodě vozíčkář mnohdy najde velké složitosti. Prahu mnozí považují za bezbariérovou, ale je to jen mýtus…

Ve druhém díle jsme poukázali na to, že vozíčkáři musí mnohdy obtížně řešit potřebu, kdy se musí vycévkovat. Neodskočí si jen tak ke keříku či to vydrží, než najdou toalety. V tomto ohledu je jejich život těžší. Často musí vykonat potřebu na místech, která jsou mnohdy na hranici důstojnosti. „Odskočit“ si někdy musí mezi auta či popelnice. Navíc pojišťovna jim hradí, alespoň v případě Martina Zacha, jen 5 cévek denně. Pokud potřebuje vykonat potřebu víckrát, musí sáhnout do své peněženky. Třetí díl poukázal na to, že ani budova pražského magistrátu není pro vozíčkáře zcela bez chyb. U bezbariérového zadního vchodu chybí bezbariérové parkování, ale i na zrekonstruované toaletě jsme odhalili komplikaci. A to třeba v podobě chybějícího tlačítka pomoci.

V posledním díle řešíme věc s Ivanem Bartošem, šéfem Pirátů, kteří mají primátorský post v Praze. Slíbil nám dialog, v němž jsme mu představili obtíže vozíčkářů. Zachoval se korektně a slíbil pomoc.

Na všechny čtyři reportáže se podívejte níže:

1. DÍL SERIÁLU - PEKLO NA VOZÍČKU: S Martinem Zachem jsme projeli metropoli. Bezbariérová Praha je mýtus - NAJDETE ZDE

2. DÍL SERIÁLU - Krutá realita vozíčkářů v Praze: Na záchod? Musí mezi auta nebo popelnice - NAJDETE ZDE

3. DÍL SERIÁLU - Pražské peklo očima vozíčkáře: Bezbariérová radnice na Praze 1? TAKOVÁ JE REALITA - NAJDETE ZDE

4. DÍL SERIÁLU - Pražské peklo očima vozíčkáře: EXTRA mění problémovou Prahu! Takhle reagoval šéf Pirátů - NAJDETE ZDE

5. DÍL SERIÁLU - Měníme PRAHU! Primátor Hřib po reportáži eXtra.cz zakročil! Takhle jsme pomohli vozíčkářům - NAJDETE ZDE

Související články

Další články