Hledáte své brýle, které máte na hlavě, zapomínáte věčně klíče a když přijdete do obchodu bez seznamu, jste naprosto ztraceni? Myslíte celý den na to, že musíte ženě koupit květiny, a nakonec na to zapomenete jak na smrt?

Podle nejnovějších výzkumů by vám měla pomoci velmi jednoduchá technika. Potřebujete-li si něco zapamatovat, sevřete ruku v pěst. Pohyb vaší dlaně totiž aktivuje jakýsi klíč k vaší paměti a už by se vám nemělo stát, že přinesete domů celý nákup a při vybalování zjistíte, že jste zapomněli na mléko, což je průšvih, protože k večeři máte v plánu udělat palačinky se špenátem a jako dezert puding.

Svírání ruky je jakási mnemotechnická pomůcka k tomu, aby se vám do mozku vešlo krátkodobě co nejvíce informací. Dobrovolníci britsko-amerického výzkumu mačkali gumový míček a do toho si měli zapamatovat seznam o sedmdesáti dvou slovech. K překvapení jich samotných si na většinu vzpomněli a nebyl problém tento seznam odříkat s menšími odchylkami.

Trik s pěstí ale ve větší míře pomáhá pouze pravákům, leváci si ve výzkumu nijak nepolepšili od běžného vzpomínání a lovení slov a informací z paměti.