Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Máte chuť na trošku luxusu? Tenhle med stojí stejně jako nový automobil!

Zdroj: Anadolu

Pět tisíc euro za kilogram. Na české koruny je to podle současného kurzu zhruba 137 tisíc korun za kilo. Tolik stojí jeden speciální med z Turecka.

Tomu medu se říká Elvish a je všeobecně považovaný za nejdražší med na celém světě. Proč stojí tak hodně peněz? Získává se totiž z hlubin 1800 metrů hluboké jeskyně u města Artvin na severovýchodě Turecka

Gunay Gunduz, místní chovatel včel, říká, že je med tak drahý, protože vzniká naprosto přírodně. Jeskyně bohatá na minerály výrazně vylepšuje kvalitu medu a Gunay Gunduz je jediný, kdo tuto speciální odrůdu medu vyrábí. Jediný na celém světě.

Toho, že do jeskyní létají včely, si všiml v roce 2009 a v tu chvíli si uvědomil, že by tam mohly být zásoby medu. "S pomocí profesionálních horolezců jsme se dostali až dolů a našli jsme tam 18 kilogramů medu na stěnách," říká. Poté nechal med analyzovat ve francouzských laboratořích, kde bylo potvrzeno, že jde o sedm let starý med nejvyšší kvality s množstvím minerálů.

První kilogram medu se mu podařilo prodat za neuvěřitelných 45 tisíc euro na aukci ve Francii v roce 2009. O rok později jeden čínský milionář zakoupil další kilo za 28 tisíc euro. Dnes je cena 5 tisíc euro za kilogram. Prodává se ve sklenicích po 170 nebo 250 gramech. To proto, aby jeho kvalitu mohli ochutnat i jiní lidé než boháči. I když... I ta nejmenší lahev stojí 850 euro, což je v přepočtu 23 400 Kč.

Jo, i za to se dá v bazaru koupit pojízdné auto.

Související články

Další články