Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Monika Absolonová

Nejnovější kauzy

Matce zemřelo v náručí miminko po návratu z pohotovosti! Lékařka nepoznala zauzlená střeva a doporučila čaj! Půjde sedět?

Zdroj: profimedia.cz, archiv
+ Další fotografie

Thomayerova nemocnice v Krči čelí skandálu s úmrtím půlročního kojence, při jehož vyšetření zřejmě nepochopitelně pochybila lékařka zdejší ambulance dětské pediatrie a také její kolega.

Zařízení čelí žalobě zdrcené rodiny, kterou začne příští týden projednávat Obvodní soud pro Prahu 2. Hlavní postavu zarážejícího příběhu, lékařku Václavu K., mezitím souběžně v dalším procesu obžaloval i státní zástupce, který ji podezřívá z usmrcení z nedbalosti.

Na případu je zarážející neobvyklá fatální série údajných pochybení dvou lékařů stejného oddělení dva dny po sobě, kdy si vážný stav kojence pravděpodobně uvědomovala pouze jeho matka.

Půlroční Adélku přivezla v červnu předloňského roku sanitka na ambulanci zdejší pediatrické kliniky s mimořádně silným zvracením a teplotou. Přítomný lékař MUDr. Jindřich P. poradil matce podávat dítěti po lžičkách čaj s tím, že v případě dalšího zvracení má přijít na kontrolu.

Druhý den ráno se se stále nepřirozeně zvracející holčičkou dostavila na ambulanci matka, která s otcem Adélky vychovává ještě sedmiletou sestru zemřelé, znovu a přítomné lékařce Václavě K. zoufale popisovala, jak holčička zvrací skutečně po každém napití. To, co následovalo, zaskočilo i zkušené soudní znalce, u kterých si policie zadala expertizu. Doktorka údajně nevyšetřila břicho pohledem ani poklepem, ignorovala extrémně vysokou koncentraci draslíku po předešlém laboratorním testu a neprovedla další v podobných případech běžná vyšetření, která by i jednotlivě mohla vést ke správné diagnóze. Holčičku tak lékařka poslala opět domů s tím, že mají malé podávat prášek působící na střevní plyny a dostavit se večer na další kontrolu, pokud se stav nezlepší.

Tři hodiny poté holčička doma zemřela matce v náručí po tom, co přestala dýchat, a kdy se jí do příjezdu sanitky snažila s manželským párem ze sousedství oživovat.

Závěry nezávislých expertů jsou nekompromisní. Podle pitevní zprávy zemřela malá kvůli šoku po rozsáhlém odumření tenkého střeva, čemuž se mohlo při stanovení včasné diagnózy a operaci zabránit. Podle odborných posudků údajně nedostatečně vyšetřil dítě už první lékař, ale údajná série fatálních pochybení lékařky je tak závažná, že v případě, že se ji podaří prokázat, tak lékařce hrozí v krajním případě i nepodmíněný trest.

Rodina Adélky požaduje po Thomayerově nemocnici za pochybení personálu a smrt miminka čtyřmilionové odškodné, které podle otce děvčátka nemá a ani nemůže kompenzovat ztrátu, se kterou se rodina vyrovnává velmi komplikovaně: "Jsem soudný člověk, o peníze nám, nemusíte mi to věřit, vůbec nejde, ale když jsem viděl černé na bílém, kdo a co s mojí dcerkou v nemocnici zřejmě vlastně nedělal, než dělal, bylo mi jasné, že tohle není jen o našem neštěstí, ale i o tom, které by mohlo potkat jiné. Copak tohle jde nechat být?" řekl nám.

Obviněná lékařka odmítá věc komentovat. Nejprve do telefonu tvrdila, že o věci mluvit automaticky nesmí, protože ji řeší soud. Po upozornění, že určitě může, připustila, že o věci mluvit nechce a má advokáta, "který to za ni řeší".

Právní oddělení nemocnice zřejmě čekají u soudu perné chvilky, neboť nám známé fragmenty dokumentace a některých svědectví, které u obou soudů zřejmě zazní, jasně naznačují, že ve věci možná nemá čisté svědomí ani další zaměstnanec Thomayerovy nemocnice, jeden z nadřízených obou lékařů, k jehož roli v případu prověřujeme další znepokojivé informace, týkající se jeho vidění postupů, které zvolila jeho podřízená. To označili znalci za přinejmenším "nestandardní".

V případě obviněné se podle tiskové mluvčí "Thomayerky" Martiny Štanclové jedná o první takový případ, který právní oddělení nemocnice řeší. Na přímý dotaz, zda by vzhledem k jí zřejmě dobře známým okolnostem případu svěřila teď vlastní dítě do péče obviněné Václavy K., odpověděla, že ano.

Otázkou je, zdali by stejnou odpověď zvolila, kdyby měla k dispozici zatím nepotvrzenou informaci od obvykle velmi dobře informovaného policejního zdroje redakce, podle kterého už paní doktorka měla v podobné záležitosti jednou co do činění. Tehdy jí ale v případu, který má podle našich zatím nepotvrzených informací s tímto řadu společných jmenovatelů, prokázána vina nebyla. Nemocnice zůstává k lékařce, která je stále její zaměstnankyní, shovívavá a ctí podle vyjádření presumpci neviny: "Výsledek nemůžeme předjímat, čekáme na průběh soudu a další postup uvážíme po vyhotovení písemného rozsudku."

Soud začne spor nemocnice s rodinou projednávat v pondělí. Souběžně probíhající řízení, ve kterém žaluje lékařku stát, začne u Obvodního soudu pro Prahu 4 v polovině října.

Případ budeme dále sledovat.

Související články

Další články