Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Martínek (†1) snědl fazole a zemřel: Dětský lékař vinu za jeho smrt odmítá

Martínek (†1) snědl fazole a zemřel: Dětský lékař vinu za jeho smrt odmítá
Zdroj: Profimedia
tragédie

Před domažlickým okresním soudem stanul primář dětského oddělení tamní nemocnice, který podle obžaloby zavinil smrt malého dítěte. Šestnáctiměsíční Martínek loni v březnu spolykal fazole, které jsou v syrovém stavu jedovaté. Lékař podle spisu zvolil nesprávný způsob léčby, když dítěti vypláchl žaludek solným roztokem. Hoch po několika hodinách zemřel. Lékař vinu popřel. Hrozí mu až šestileté vězení. Rodina žádá odškodnění v řádech milionů korun.

V březnu loňského roku přivezli rodiče do nemocnice svého šestnáctiměsíčního Martínka s tím, že spolykal fazole, jež jsou v syrovém stavu jedovaté. Sloužící lékař František Zahálka vypláchl chlapci žaludek solným rooztokem, což vedlo ke chlapcově smrti. Nyný stanul před domažlickým soudem. Lékař se brání tím, že užil správný postup. Rodina dítěte žádá několikamilionové odškodnění, píše dnes server iDNES.cz

Lékaři s pětačtyřicetiletou praxí hrozí až šestileté vězení. Podle obžaloby měl místo výplachu žaludku dítě nechat rychle převézt na gastroskopii, kde by fazole odstranili. Dítě zemřelo v důsledku dehydratace mozkových buněk, kterou zřejmě způsobil roztok užitý k výplachu žaludku. "Použil jsem správný medicínský postup. Volala mi matka malého dítěte, že chlapec snědl asi deset kusů syrových fazolí a zda má přijet. Řekl jsem, že určitě ano a co nejrychleji. Převoz dítěte jinam do vzdálenějšího zařízení, v tomto případě do plzeňské fakultní nemocnice, by byl riskantní kvůli možné otravě. Žaludek je orgán, který je činný. Než by se dítě dostalo na sebelepší pracoviště, možnost odstranění by už neexistovala," cituje server Zahálkovu výpověď u soudu.

Zvolenou metodu považoval za jedinou možnou

Případ podle svých slov lékař, který je zároveň primářem dětského oddělení domažlické nemocnice, konzultoval s toxikologickým centrem v Praze. Tam mu řekli, že fazole se musí co nejrychleji odstranit. Výplach žaludku se podle obžalovaného lékaře u dětí při otravách běžně dělá, sondou by prý fazole nešly dostat ven, takže zvolenou metodu považoval za jedinou možnou. Kontaktoval proto lékárnu, zda mají prostředek na rychlé vyvolání zvracení. Řekli mu, že takový není, ale lze použít solný roztok. "Proto jsem použil ten, který rychle vyvolá zvracení. Řídil jsem se podle své praxe. Dítě začalo zvracet a všech deset fazolí jsme našli," popsal podle iDNES.cz lékař. Dítě pak nechal převézt na pokoj a poučil matku, aby s ním zůstala a sledovala jakoukoli změnu jeho stavu.

To bylo naposled, kdy viděla syna živého

Martínkova maminka uvedla, že se jí syn vůbec nelíbil. "Byl malátný, protáčel oči a těžce dýchal. Primář mě ubezpečil, že je to po takovém zákroku normální. Nechali mě se synem na pokoji. Nikdo nás nekontroloval. Na chvilku jsem šla do koupelny, a když jsem se vrátila, Martínek ležel v postýlce s otevřenou pusinkou. Odhrnula jsem peřinku, v tom okamžiku prudce zvedl hrudník. Pak přestal úplně reagovat. Zavolala jsem sestru, která ho vzala do náručí a utíkala pryč na vyšetřovnu," popisovala matka chlapečka, co se dělo po zákroku. Byl to poslední moment, kdy viděla svého syna živého. Rodina zesnulého syna žádá milionové odškodnění.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy