Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Maminka popisuje praktiky Dlouhovlásky: Nemocná Zuzanka dostala falešnou paruku a pak ekzém

+ Dalších 6 fotografií
kauza
Od dárců vyberou vlasy s tím, že z nich udělají kvalitní paruky pro nemocné děti. Malá Zuzanka dostala paruku s tím, že je rozhodně z lidských vlasů. Pak se jí na hlavě udělal ekzém. Její matka se začala ptát, z čeho je paruka skutečně vyrobena. Dnes už víme, že paruka je z umělotiny, ze které se dělají svetry. Kam ale zmizely vlasy od dárců? Proč Zuzance dali na hlavu syntetický materiál? A proč salon Dlouhovláska dál trvá na tom, že k pochybení nedošlo? Redakce eXtra.cz přináší další část reportáže o byznysu s vlasy. Promlouvá podvedená matka malé Zuzanky.

Byznys s vlasy je lukrativní záležitostí. Berou vlasy od dárců a vyrábějí paruky pro nemocné děti. Tak to prezentují. Jenže jsou paruky skutečně z pravých vlasů? Proč dcera paní Tůmové dostala na hlavu syntetický materiál? Proč salon Dlouhovláska tvrdí, že paruky se vždy vyrábí z lidských vlasů, i když to laboratorní testy jasně vyvrátily? V prvním díle našeho seriálu jsme vás informovali, že špatnou zkušenost mají obdarovaní i dárci

Tady je příběh paní Tůmové a její nemocné dcery.

Dcera Gabriely Tůmové trpí alopecií, proto její matka požádala Dlouhovlásku o pomoc. Salon se rozhodl, že tehdy tříleté Zuzance zhotoví paruku z pravých lidských vlasů zcela zdarma. Vedení Dlouhovlásky se opakovaně dušovalo, že vše je zcela v pořádku. Dnes už víme, že paruka pro Zuzanku je ale vyrobena ze syntetického materiálu. Výsledky laboratorního rozboru najdete níže.

"Komunikace mezi mnou a Dlouhovláskou probíhala hlavně e-mailem. Nejdříve jsem jim popsala náš příběh a jaké jsou naše představy," začíná své vyprávění paní Tůmová. "Domlouvali jsme se na délce vlasů a barvě. Potřebovali změřit hlavičku a nějaký úvodní spot. Ten jsme tedy natočili a poté jsme měli přijet do Prahy pro paruku," pokračuje maminka.

Dlouhovláska vyžadovala video

"Nutnou podmínkou pro získání paruky je pořízení videozáznamu z osobního předání paruky na jedné z našich poboček v Praze – nejde nám o to někoho dehonestovat, ale rádi bychom, aby se o možnostech pomoci dozvěděli i další lidé. To je vše. Platit nic nebudete, paruku na míru od nás obdržíte zcela zdarma," stálo v e-mailu Petra Štála, který Dlouhovlásku zastupuje.

V e-mailové komunikaci, kterou má redakce eXtra.cz k dispozici, informuje Dlouhovláska paní Tůmovou o tom, že výroba takové paruky potrvá asi 8 týdnů. Dnes už víme, že paruka se dá vyrobit za výrazně kratší dobu. Reportéři kontaktovali další salony, které se zabývají výrobou paruk. Zjistili jsme, že výroba jedné zabere maximálně 2 týdny. Ale to od hlavního příběhu odbočujeme.

Ekzém přinesl otázky

"Poprvé jsme začali mít pochybnosti, když se pod parukou začal vytvářet ekzém. Vznesla jsem na Dlouhovlásku dotaz, z jaké látky je to vytvořené. Chtěla jsem vědět, zda je to vhodné pro děti s jemnou kůží. Zuzance byly tehdy tři roky. Kůže na hlavičce malého dítěte je velmi jemná," popisuje Zuzančina matka, kterou přepadly další otázky. "Chtěla jsem také vědět, jestli jde opravdu o pravé lidské vlasy, jak bylo deklarováno."

Paruka je z pravých vlasů, tvrdil salon

Vedení salonu paní Tůmovou začalo ujišťovat, že paruka je z pravých lidských vlasů. "Upřímně řečeno, alopecie je nevyzpytatelná nemoc. Pro výrobu jsme použili jemně zesvětlené melírované blond vlasy se zvýrazněnými odrosty, aby byl výsledek co nejvíce podobný světlým blond vlasům. Vlasy používáme samozřejmě z vlastních zdrojů - darů a výkupů," stálo v odpovědi, kterou matce zaslal spolupracovník Dlouhovlásky Petr Štál. Tehdy nemohl tušit, že paruka se jednou dostane až k chemikům, kteří zjistí, že je ze syntetického materiálu.

Ukazovali dítě bez souhlasu rodičů

"Druhá věc, která mi vadila, bylo to, že Zuzanku dali na billboardy na různých rockových festivalech. To bylo pro mě velice nepříjemné, smlouvu jsme totiž nepodepsali," popisuje Tůmová další problémy.

Matka informovala Dlouhovlásku, že se jí nelíbí, aby její dcera byla prezentována takovým způsobem bez souhlasu rodičů. "Jsem trošku na vážkách, naše Zuzanka slouží na vašich akcích, aniž bychom o tom věděli. Nevím, že bychom toto někdy řešili. Nevím, že bychom dávali svolení. Tudy cesta nevede, naši dceru prezentovat všude, kde se dá. Musíme najít společné řešení. Protože myslím, že jako lákadlo jsme vám na začátku pomohli, ale tohle je vážně moc," napsala Gabriela Tůmová do salonu.

Přišla nečekaná odpověď. "Svůj souhlas jste vyjádřila na základě pokračující spolupráce," komentoval celou situaci Petr Štál. Tůmová byla rozčarovaná. "My jsme se domlouvali, že s námi bude natočený spot a uděláme fotky, které budou sloužit k prezentaci na stránkách Dlouhovlásky," odvětila matka s tím, že s ukazováním její dcery na festivalech nesouhlasí.

A začala zjišťovat, kdo byl dárcem vlasů pro paruku, kterou Zuzanka nosila.

"Bylo nám řečeno, že paruka byla zhotovena jejich vlásenkářkou. Kdo přesně byl dárcem, jsem se ale nikdy nedozvěděla," tvrdí Tůmová. "Dozvěděla jsem se, že na základě e-mailové komunikace jsem souhlasila s jejich podmínkami. My jsme ale žádnou smlouvu nepodepsali," říká naštvaná Zuzančina matka.

"Komunikace poté probíhala v útočném tónu. Nikdo před námi údajně neměl žádné problémy a my jsme první. Pochybení tudíž není možné. Takže jsme se nedomluvili na žádné osobní schůzce," říká Tůmová s tím, že boj začala pomalu vzdávat.

Nejsou to vlasy, je to látka na svetry

Díky reportérům eXtra.cz paruka skončila na laboratorních testech. Zajímalo nás, z čeho je paruka vyrobena. "Závěr z měření je jednoznačný. Je to směs syntetického polyamidu s nějakým hedvábím. Už jen na omak je vidět, že ten vlas je relativně hodně hrubý. Jsou to v podstatě materiály, které se běžně používají na tkaní svetrů," má jasno Ing. Miroslava Novotná, CSc., která na VŠCHT vede laboratoř molekulové spektroskopie - PODROBNÝ CHEMICKÝ ROZBOR PŘINESEME V DALŠÍM ČLÁNKU.

Majitelka Dlouhovlásky Petra Valentová ale dál tvrdí, že paruka pro Zuzanku je vyrobena rozhodně z lidských vlasů. "Jestli si to pamatuji správně, tak to byla paruka, kterou jsme dávali někdy před třemi lety. Vždycky jsme paruky dělali z pravých vlasů. S technologií jsme šli hodně dopředu, takže nevím, zda je v tomhle ohledu nějaký problém. Vím, že se nám před třemi lety někdo ozval, ale pak komunikovat přestal," uvedla Valentová.

PRVNÍ ČÁST REPORTÁŽE JSME PŘINESLI ZDE

  • Z čeho byla ve skutečnosti vyrobena paruka pro Zuzanku?
  • Co nám řekla vedoucí laboratoře VŠCHT
  • Jak s redakcí eXtra.cz komunikuje majitelka Dlouhovlásky Petra Valentová?
  • Co Petra Valentová říká na výsledky analýzy VŠCHT?

SLEDUJTE EXTRA.CZ, PŘINESEME ODPOVĚDI.

Máte zkušenosti s darováním vlasů či podobnou charitou a zažili jste při něm nestandardní situace? Kontaktujte nás na redakce@extra.cz.

Související články

Další články