Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Malý Saša z Ulice stále hledá mámu: Psycholožka radí, jak vysvětlit smrt člena rodiny dětem

Malý Saša z Ulice stále hledá mámu: Psycholožka radí, jak vysvětlit smrt člena rodiny dětem
Zdroj: TV Nova archiv
+ Další 3 fotografie
ulice
Rodina Nyklových v nekonečném seriálu Ulice v současné době zažívá jedno z nejhorších období v životě. Ještě nedávno Nyklovi tvořili harmonickou rodinu, ale náhlá smrt Světlany všem otočila život vzhůru nohama. Lumír, který se občas chová jako medvěd z porcelánu si moc neví s životem dál rady a malý Sašenka, který přišel v tom nejožehavějším věku o maminku, nese ztrátu ze všech nejhůře. Redakce eXtra.cz oslovila psychologa, který v rozhovoru prozradil, jak v podobných situacích vysvětlit malým dětem ztrátu nejbližšího člena rodiny.

Světlana a Lumír Nyklovi se v seriálu Ulice objevovali prakticky od jejího počátku. Obě dvě postavy si prošly vývojem a diváci si je oblíbili. Nejlepší zprávou tak bylo, když to po dlouhé době dali konečně dohromady a konala se druhá veselka.

Nyklovi zažívali dlouho velmi dobré období a po narození prvního společného syna Saši šlo vše až moc hladce. Pro celou rodinu tak bylo naprostým šokem, když ze dne na den jedna z nejoblíbenějších postav Ulice zkolabovala.

Toho dne ráno si Lumír a Světlana plánovali spoustu společných věcí, ale odpoledne už Světlana bojovala o život v nemocnici. Lumír byl do poslední chvíle přesvědčen, že se jeho žena ze všeho dostane.

Bohužel si musel od lékařů vyslechnout zdrcující zprávu. U Světlany došlo k mozkové smrti a při životě ji držely pouze přístroje. Celá rodina Nyklových se již několik týdnů snaží vyrovnat s odchodem milované osoby.

Lumírovi se zatím nedaří najít nový smysl života a bez Světlany se cítí jako tělo bez duše i přesto, že musí zůstat silný kvůli svému synovi. Nejhůř ovšem odchod Světlany nese Sašenka, který v útlém věku přišel o svoji milovanou mámu.

Malému Sašovi je pět let a chodí do školky. Lumírovi ani babičce Vilmě se zatím nedaří, dostatečně vysvětlit Sašovi, proč se jeho máma už nikdy nevrátí. Nejtěžší chvíle zažívali během Vánoc, kdy malý Saša velmi těžce nesl, že maminka nedorazila a dokonce jí v jednu chvíli chtěl nést cukroví na hrob.

Lumír Nykl začíná být z celé situace zoufalý. Na jedné straně bojuje se steskem po milované ženě a na straně druhé neví, jak svému synovi dostatečně a pochopitelně vysvětlit, co se kolem něj momentálně děje.

2 fáze úzkostí u dětí

"Obzvlášť u dětí jsou tyto situace velmi náročné. U takto malých dětí dominuje magické myšlení. To znamená, že je jim třeba vysvětlit nejlépe přes pohádky, že blízký člen rodiny již není. Vzhledem k jejich myšlení jsou schopni pochopit, že člověk zemřel, ale myslí si, že opět přijde. Je to v rámci magického myšlení, kdy si ještě nedokážou plně uvědomit pojem ztráty," říká klinický psycholog Romana Kučová.

"Pátý rok je mezník, kdy se u dětí objevuje období úzkostného prožívání v rámci normálního vývoje (neřeším úzkostnou problematiku malých dětí a separační problematiku). Pokud v tomto období dojde k úmrtí blízkého člověka, tak úzkost se výrazně akcentuje. V tomto věku je důležité s dětmi mluvit, ale také jim dat možnost vyjádřit se pomocí kresby. V pěti letech děti nedokážou přesně pojmenovat své emoce (na to nejsou ještě zralé), takže svůj smutek skrývají za vztek a podobně. To, co v dospělosti řekne člověk terapeutovi, to dítě nejlépe vyjádří kresbou," pokračuje.

"Druhá fáze úzkosti přichází kolem devátého až desátého roku. V tom věku si děti už uvědomují skutečnost, že člověk, který zemřel se už nikdy nevrátí a je to trvalý stav. Opět je důležité v tomto věku komunikovat s dětmi, podpořit je nebo se jim snažit vysvětlit, že smrt je přirozená součást života," dodává.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy