Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Makhmud Muradov bez víza: Kšefty se stíhaným podnikatelem jsou problém, říká expert

Makhmud Muradov je vojákem uzbecké armády.
Zdroj: Se souhlasem Makhmuda Muradova
+ Dalších 6 fotografií
NÁZOR

Jak jsme již informovali, expřítel Moniky Bagárové (28) Makhmud Muradov (32) je po nedávné přísaze věrným vojákem armády Uzbekistánu, který má uzavřenou dohodu o vojenské spolupráci s Ruskem. To letos v únoru vtrhlo na Ukrajinu, část země okupuje a vraždí civilisty. V mnoha lidech to vyvolává otázky, jestli právě to nemohlo být důvodem, proč už zápasník Muradov nesmí do ČR. Co na to pro eXtra.cz řekl Andor Šándor?

Makhmud Muradov: Voják v zemi přátel Ruska

Sportovec Makhmud Muradov na svém Instagramu zveřejnil fotografie ze skládání přísahy vojáků uzbeckému prezidentovi a národu, sám měl přitom vojenskou uniformu. A protože nedávno přišel o víza (sám tvrdí, že neví proč), rozvířila se vlna spekulací, jestli ho český stát nevyhostil právě kvůli účasti v ozbrojených složkách státu, který má úzké vojenské vztahy s Ruskem. Na to nyní mohou být civilizované státy citlivé, když Putinova země napadla sousední Ukrajinu.

„Obecně by fakt, že příslušník ozbrojených sil nějakého státu chtěl někam jet a žádat tam o víza, neměl být překážkou. Otázkou ale je, do jaké míry v zamítnutí víza pro dotyčného může hrát roli vojenská spolupráce Uzbekistánu s Ruskem. Může tam být plastičtější výklad sankčního seznamu úředníky, kteří o zrušení víza rozhodovali,“ řekl eXtra.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Někteří lidé nevylučují ani to, že by Muradovovi nemuselo prospět napojení na tamního prezidenta, obdivovatele a přítele ruského vládce Vladimíra Putina.

„Uzbekistán může být braný jako proruský,“ myslí si podle iDNES.cz Muradovův trenér Petr Kníže.

Na vízum není nárok

Ten člověk také může mít záznam v rámci zpravodajské komunity. Ty záznamy nejsou veřejné, ale úředníci, kteří řeší víza, takové záznamy respektují. Co za tím ale ve skutečnosti je, to se nikdy nedozvíme. Každopádně není povinnost vydat komukoli víza, není to nároková věc, hostitelský stát je může odepřít. Nejsem v tomhle odborník, ale nemyslím si, že by to mohlo být právně vynutitelné,“ uvádí bývalý šéf vojenské rozvědky.

K tomu navíc vyšly spekulace i o tom, že Makhmud Muradov měl údajně pomáhat vazebně stíhanému podnikateli Vlastislava Římského se zastrašováním nepohodlných lidí.

Makhmud to pro eXtra.cz rázně popřel. Uvedl, že dotyčného nezná, že podobnou činnost nikdy nedělal a nemá ji zapotřebí.

Pokud by ale podobné poznatky měly i složky státu zodpovědné za bezpečnost, podle Šándora by to teoreticky mohl být reálnější důvod pro zrušení víza.

„Pokud nemáte takzvaně nabito, aby mohl být dotyčný trestně stíhaný, a přesto máte důvodné podezření, že ten člověk jede v nějakých šméčkách, tak se zkrátka může zrušit vízum, nepustí se znovu na naše území a je o problém méně,“ dodal Andor Šándor.

Muradov se chce bránit soudně a do Evropy se hodlá dostat legálně přes vízum jiného státu.

Související články

Další články