Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Lilia Khousnoutdinova: Mám radost, že Češi nejsou národem pesimistů

Lilia Khousnoutdinova: Mám radost, že Češi nejsou národem pesimistů
Zdroj: archiv L. Khousnoutdinové
+ Dalších 7 fotografií
Štěstí
Partnerka miliardáře Karla Janečka Lilia Khousnoutdinová (32) učí Čechy žít šťastně. Zakladatelka nadačního fondu Šťastné Česko se na středeční konferenci ve Valdštejnském paláci rozpovídala mimo jiné o její lásce k Bhútánu. Tam totiž vznikl její nápad na založení organizace, která si klade za cíl zvýšit úroveň štěstí v České republice.

"Lidé na štěstí často zapomínají, přitom je to věc, kterou každý chceme," řekla na konferenci Šťastné Česko Lilia Khousnoutdinova. Bývalá studentka politologie na Oxfordu a současná partnerka miliardáře Karla Janečka (46) ve středu uvedla seminář, který rozebral rozvoj štěstí a ověření jeho růstu v Česku. Organizátorem akce byl nadační fond Šťastné Česko, který Khousnoutdinova založila v roce 2016.

Nápad na založení organizace dostala během jedné z jejích mnoha cest do Bhútánu. Maličké zemi, která leží na východním konci Himalájí, se přezdívá "Království štěstí". Bhútánu se tak říká proto, že neměří svou vyspělost podle HDP, ale podle hrubého národního štěstí. "Většina zemí užívá HDP jako jediný ukazatel vyspělosti. My se ale snažíme ukázat, že hrubé národní štěstí je mnohem přesnější," vysvětlila Khousnoutdinova.

Cílem vášnivé cestovatelky bylo poskytnout platformu, která se štěstím zabývá a rozpoutat diskuzi, což se podle Khousnoutdinové daří. "Česko je na začátku veřejné debaty o tom, jak vnímat a meřit štěstí, už teď je i díky této konferenci vidět, že se z toho stává téma," radovala se Khousnoutdinova. Ta si z Bhútánu odnesla i módní inspiraci. Začala totiž navrhovat oblečení s bhútánskými prvky. "Líbí se mi, že v Bhútánu pořád platí, že alespoň jedna žena v rodině umí tkát," řekla návrhářka.

O měření štěstí se v Česku právě od roku 2016 stará výzkumná společnost STEM, se kterou spolupracuje i Khousnoutdinova a její fond Šťastné Česko. Podle průzkumu STEMu, bylo v roce 2019 se svým životem spokojeno 85 procent Čechů. Podle žebříčku OSN je pak Česká republika 19. nejšťastnější zemí světa. Jak řekla Khousnoutdinova, čísla jen vyvrací, že Češi jsou národ pesimistů.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy