Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Lék na rakovinu existuje! Doma si ho můžete vypěstovat i vy

Lék na rakovinu existuje! Doma si ho můžete vypěstovat i vy
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Stará medicína zřejmě znala lék na rakovinu. A lidstvo se asi přiklání k prastarým metodám léčení. Podle studie publikované v časopise Life Sciences totiž bylinka Artemisinin neboli pelyněk roční, který se používal v čínské medicíně, zabil až 98 % buněk rakoviny prsu za méně než 16 hodin.

Novou látku účinkující proti rakovině objevili vědci v rostlině Artemisia annua. Bylina je původem z Asie, ale od středověku se pěstuje i v Evropě U nás ji známe pod názvem pelyněk roční. Rostlinu zkoumali vědci z Washingtonské univerzity, kteří zjistili, že látka Artemisinin zabíjí rakovinné buňky tisíckrát účinněji než léky využívané v současné onkologii.

Podle studie publikované v časopise Life Sciences jsou účinky látky z rostliny vynikající. Bylo totiž dokázáno, že zabíjí rakovinové buňky. A to hodně rychle. Použití rostliny vedlo ke snížení rakoviny prsu o 28 %. A pokud se rostlina zkombinovala se železem, výsledek byl neuvěřitelných 98 % A to pouze za 16 hodin.

Železo se totiž akumuluje v rakovinových buňkách díky speciálním receptorům, které napomáhají dělení buněk. Přítomnost železa tedy dokáže efektivně zabít rakovinu.

Vědci se při pokusech obávali některých vedlejších účinků. Vyšlo ale najevo, že vedlejší účinky látky Artemisinin jsou nízké Na každých 1200 zahubených rakovinných buněk připadne zničení jen jediné buňky zdravé. To v budoucnu umožní podávat onkologicky nemocným pacientům lék i ve větších dávkách.

Dlouho bylo velmi obtížné získat výtažek z pelyňku ročního za rozumnou cenu. Dnes je ale vše připravené pro jeho masovou výrobu a vypěstovat si ho můžete i doma. Francouzská farmaceutická firma navíc plánuje dodat každý rok na trh 50 až 60 tun Artemisininu, což by mělo stačit pro pokrytí celosvětové poptávky.

Pelyněk roční můžeme pěstovat ze semen. Semínka si nejdříve předpěstujeme doma a od května malé sazeničky přemístíme ven. Pelyněk preferuje slunečné stanoviště a lehkou, dobře propustnou půdu. Ale pozor! Pelyněk roční se nesmí sázet vedle fenyklu, anýzu a šalvěje. Déšť z něj totiž vymývá toxin, potlačující růst listů

Pelyněk roční se používá jako koření anebo se přidává do salátů. Odpradávna byla tato rostlina užívána také k léčbě různých onemocnění, například malárie.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy