Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

LEGO údajně vytvořilo edici s vojáky z pluku Azov: Je to hoax, ve skutečnosti jde o práci fanouška

Andrew Becraft si doma vytvořil figurky z LEGA, které ztvárňují vojáky pluku Azov.
Zdroj: Se souhlasem Andrew Becraft
Hoax

Sociálními sítěmi se šíří příspěvek, že hračkářská společnost LEGO vytvořila figurky bojovníků z pluku Azov. Ve skutečnosti jde ale o dezinformaci. Figurky, které mají znázorňovat hrdiny obrany Mariupolu, nevytvořilo LEGO, ale fanoušek, který podle svého příspěvku na Twitteru chtěl vzdát vojákům hold. Ti, kteří padli do ruského zajetí, navíc budou čelit vysokým trestům, protože ruský soud dnes pluk Azov, jak informovala ČTK, označil za teroristy. 

Uživatelé na sociálních sítích v uplynulých dnech sdíleli čtyři fotografie LEGO figurek ve vojenských uniformách se žlutými páskami a odznaky s ukrajinskou vlajkou na pažích. " LEGO vytvořilo figurky hrdinů Azovstal," uvedla jedna z uživatelek na Facebooku. Hračkářská společnost údajně měla figurky vyrobit na počest obránců Mariupolu, kteří pocházeli z řad pluku Azov.

Ten byl vytvořen v květnu 2014, aby bojoval proti proruským skupinám pokoušejícím se ovládnout ukrajinský Donbas. Azov od začátku čelil různým kontroverzím, zejména kvůli začlenění radikálů a neonacistů. Pluk byl totiž dobrovolným uskupením. S přibývajícími roky se ale profesionalizoval a radikálové z něj byli odstraněni. Při napadení Ukrajiny Ruskem se azovští vojáci proslavili jako obránci Mariupolu, který nakonec ale padl do rukou okupantů.

Figurky vyrobil nadšenec

Figurky, které vznikly na počest zmiňovaných vojáků, však ve skutečnosti nejsou oficiálním počinem firmy LEGO, ale dílem nadšence Andrewa Becrafta. Ten to uvedl ve svém tweetu z 21. července, v němž vysvětluje, že se jedná o "custom lego minifigurky" a že nejsou oficiálním produktem. To potvrdil také portál Observers (France 24), který se soustřeďuje na vyvracení dezinformací.

Becraft je zakladatelem webu The Brothers Brick, na kterém fanoušci legendární stavebnice sdílejí své výtvory. Becraft na Twitteru uvedl, že tyto figurky vyrobil "kombinací běžných LEGO dílů, zakázkově vytištěných LEGO dílů a zakázkového vybavení, jako jsou realistické zbraně od BrickArms". BrickArms je součástí společnosti Brickmania, která vyrábí personalizované vojenské figurky.

Rusové Azov označili za teroristy

Pluk Azov opět přišel na přetřes, když ho ruský nejvyšší soud dnes podle ČTK označil za teroristickou organizaci a zakázal mu působit na ruském území, oznámila ruská média. Soudkyně uvedla, že soud vyhovuje žádosti generálního prokurátora a rozhodnutí platí okamžitě, napsala agentura TASS, která pluk označila za jednotku ukrajinských nacionalistů.

V ruském zajetí je přitom nyní řada vojáků Azovu, kteří se bránili v obklíčeném Mariupolu a tamních ocelárnách. Rozhodnutí soudu znamená, že nyní mohou být souzeni jako členové či organizátoři teroristické organizace, za což jim hrozí nejtvrdší tresty, sahající k 20 letům vězení, napsal na svém webu list Kommersant.

Koncem července ve věznici v obci Olenivka v separatisty ovládané části Donbasu přišlo o život 53 ukrajinských válečných zajatců. Ruská strana tvrdí, že ukrajinská armáda zasáhla věznici z raketometu HIMARS, dodaného USA. Kyjev to popřel a naopak obvinil ruské síly, že útok spáchaly, aby zakryly mučení a popravy vězňů. Ve věznici v Olenivce byli drženi někdejší obránci mariupolských železáren a oceláren Azovstal, včetně členů pluku Azov.

Rusové zajali 6 tisíc vojáků

Zbývající ukrajinští obránci Mariupolu, kteří strávili měsíce společně s civilisty v rozlehlém areálu Azovstalu, se dostali do zajetí invazních ruských a proruských sil v květnu, kdy se na rozkaz velení ukrajinské armády vzdali. Jejich odpor za neúnavného ruského bombardování se stal symbolem ukrajinského vzdoru proti ruské agresi.

Separatisté mezitím avizovali, že chtějí příslušníky pluku Azov a dalších ukrajinských jednotek postavit před soud kvůli údajným válečným zločinům. Mnozí Ukrajinci členy pluku uctívají jako hrdiny, zatímco Moskva je opakovaně vykresluje jako neonacisty. "Denacifikace" Ukrajiny byla jedním z deklarovaných cílů ruské únorové invaze. Ruské ministerstvo obrany v červnu oznámilo, že drží v zajetí přes 6000 ukrajinských vojáků, včetně více než 2400 obránců Mariupolu.



Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy