Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Láska z Tenkrát na Západě: 10 skladeb, kvůli kterým milujeme Ennia Morriconeho

Ennio. No není k sežrání?
Zdroj: Studio Malý

Jestliže někomu neříká nic jméno Ennio Morricone, je barbar! O to větší, že se vsadíme, že jistojistě zná jeho hudební doprovod k filmům jako Tenkrát na Západě či Hodný, zlý a ošklivý. Maestro Morricone je legenda. Asi neexistuje populárnější a lepší filmový hudební skladatel. Na světě je mnoho uznávaných tvůrců hudby, nicméně žádné jejich skladby nedokážou s člověkem udělat to co srdcovky od italského génia Ennia.

Jeho skladby se stávají hity napříč žánrem, a to nemusí twerkovat či postovat den co den posh selfie. 86? Ne, to není obvod hrudníku jeho přítelkyně či rok narození, ale jeho věk. Přesto se připravuje na koncertní šňůru, do které je zahrnuto i vystoupení v Praze, které se uskuteční 12. 2. 2015 v O2 Areně (před rokem bylo totálně vyprodáno).

Stále si nejste jisti, zda tohoto „stařečka“ znáte? Zde je jeho deset nejlepších skladeb. Nechte se unést virtuózním zážitkem.

1. Muž s harmonikou, film Tenkrát na Západě

Kult všech kultů. Legenda legend. Motiv, bez kterého by film Tenkrát na Západě neměl smysl. Dokonce celý žánr westernu by byl poloviční. Maestro je prostě třída. Až si budete zase říkat „Kde já jsem tohle slyšel?“, tak to je Morricone!

2. Chi Mai, film Profesionál

Jo jo, velký Jean-Paul. Největší borec, agent, gangster, se kterým by i Chuck Norris s Jamesem Bondem dohromady měli problém.

3. Hodný, zlý a ošklivý ze stejnojmenného filmu

Morricone proslul hlavně díky westernům. Nebo westerny prosluly díky Morriconemu? Jasně, možná na tom má svou zásluhu i Clint Eastwood. Ale to byl herec.

4. Cinema Paradiso, film Bio Ráj

Bio Ráj je jeden z nejmilejších filmů všech dob. Příběh mapuje život chlapce z malé italské vesnice, který tajně nakoukává do promítací kabiny prvního kinematografu v kraji.

5. The Mission Theme, film Mise

V roce 1986 natočil režisér Roland Joffé film Mise. Hudbu k tomuto historickému velkofilmu nedělal nikdo jiný než italský hudební bůh.

6. Once Upon the Time in the West, film Tenkrát na Západě

A už jsme zase na západě. Tenkrát na Západě!

7. Death Rides a Horse, film Kill Bill 1

I mistr „béček“ Quentin Tarantino podlehl Morriconemu umění. Ve filmu Kill Bill tomu bylo hned několikrát.

8. Un Monumento, film Nespoutaný Django

Jeden z posledních filmů hollywoodského milionáře Tarantina obsahuje několik skladeb od maestra. Natočit western a nemít skladbu Ennia Morriconeho. Na to nemá ani Tarantino.

9. Malena, film Maléna

Guiseppe Tornatore, režisér filmu Maléna na Morriconeho talent spoléhá velmi často.

10. Ecstasy of Gold, film Hodný, zlý a ošklivý

Skladba Ecstasy of Gold změnila pohled na filmovou hudbu. Byl to doslova poprask. Zvuky kojotů, skřípání vodních nádrží, šum prérie. Morricone byl první!

Bonus song – Věra Špinarová, Jednoho dne se vrátíš

Nejde zapomenout na Věru Špinarovou. Kde by byla, kdyby nenazpívala českou verzi skladby z westernu Tenkrát na Západě?

Sečteno a podrženo, Ennio Morricone je jen jeden a nikdo jiný nebyl a nebude. Koncertů už moc nezahraje, a tak jedna z posledních možností ho vidět a slyšet bude v Praze 12. 2. 2015, kde Ennio vystoupí s Českým národním symfonickým orchestrem.

Související články

Další články