Revoluční hra totiž využívá takzvané rozšířené reality. To znamená, že přes svůj fotoaparát v telefonu můžete sledovat reálný svět, do kterého hra dosazuje pokémony, příšerky, které můžete chytat do své sbírky a trénovat je. Pokémoni jsou náhodně rozmisťováni v krajině. Narazit tak na ně můžete třeba při procházce v parku nebo i na ulici cestou do práce.

Chytáním to však rozhodně nekončí. Jakmile si se svou sbírkou příšerek dostatečně věříte, můžete vyzvat na souboj některého z dalších hráčů! K tomu slouží místa označená jako arény. Právě tam si můžete své síly poměřit s dalšími lidmi.

Od vydání nové verze pokémoních dobrodružství se strhla doslova herní horečka. Servery, které zajišťují chod hry, nestíhají, a ačkoliv byla hra v prvních chvílích pouze pro některé země, hráči rychle našli způsob, jak se přihlásit i odjinud. Celkem se již počet stažení aplikace vyšplhal na desítky milionů.

Hra ale také zaznamenala první problémy. Protože se pokémoni objevují náhodně, dost často se stane, že k jejich chycení se musíte vydat na místo, které není úplně dobře dostupné. Stalo se už, že se jeden muž v USA vydal na rušnou dálnici, protože se po ní virtuálně proháněla jedna z velmi cenných příšerek – žlutý roztomilý Pikachu! Nehoda, kterou způsobil, si vyžádala několik zraněných. Problémy se také dají čekat, když lovci pokémonů budou bez oprávnění vstupovat na cizí pozemky.

Tímhle výčtem však možná nebezpečí pokémonů nekončí. Skupinka teenagerů z Missouri ve věku 16–18 let se zabrala do hry, a když je začala samotná hra nudit, začali přemýšlet co s tím dál. Napadlo je, jaké možnosti se jim díky hře otevřely! Po chvilce plánovali, následně sledovali vybraného muže, který také hrál Pokemon GO, odlákali ho prostřednictvím hry na odlehlé místo a nakonec vykradli jeho dům. Podle policie to neskončilo pouze u jednoho vloupání, ale celkem jich bylo devět!