Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Kupujete si mořské ryby a věříte, že děláte dobře? Tak tenhle článek NEČTĚTE

Zdroj: profimedia.cz/SZPI
+ Dalších 5 fotografií
Kupujete si ryby v obchodě? Tak to byste si měli dávat velký pozor! Ze zdravých vod jsou ryby chutné a zdravé, ale ze zakalených může jít i o život! Na trhu se totiž objevily ryby s falšovanou šarží a zákazníci tak jedli náhražku masa. Problém má tentokrát Makro.

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se poslední dobou zvýšil výskyt falšovaných mražených rybích produktů Jedná se o výrobky především z dovozu. Společnost Makro musí stáhnout z prodeje dvě šarže hluboce mražených Aljašských tresek. Obsahují totiž nízké procento masa.

"Řada výrobců nahrazuje až 50 % rybího masa v potravině vodou nebo jinými složkami, čímž se dopouští klamání spotřebitele," uvádí SZPI v tiskové zprávě.

Inspektoři se zabývají následujícími případy. U Aljašské tresky filetu v balení 3000 gramů, která byla dovezena z Číny, laboratorní rozbor potvrdil obsah masa pouze v hodnotě 46,7 %.

Další falšovanou potravinou byla Aro Aljašská treska v balení 10x100g od výrobce Projektmarke. Laboratorní rozbor potvrdil obsah masa pouze v hodnotě 70,7 %. Všechny závadné šarže už byly staženy z obchodu.

S kontrolovanými osobami SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty Vzhledem k neuspokojivým výsledkům kontrol v segmentu mrazených rybích výrobků se bude inspekce na tento sortiment i nadále zaměřovat.

Další falšované rybí výrobky za poslední půl rok byly filety z treskovitých ryb původem z Číny. Výrobek obsahoval méně masa, než bylo uvedeno na obalu. Stejný problém měl i Klasik Drcené rybí prsty původem z Estonska.

Falšované ryby prodávalo i Tesco. Ve filetech Aljašské tresky z Číny byl nevyhovující parametr bílkovin a výrobek obsahoval také méně masa, než bylo na obale. Závadné byly i filety pangasius také z Číny.

Dvě z pěti odebraných balení měla nižší čistou hmotnost po odkapání, než bylo uvedeno na obale. Falšované a nebezpečné jsou především ryby z dovozu, ale SZPI i nadále hlídá i ryby od nás.

Související články

Další články