Je nějaká volná jízda mužů, kterou si i po letech vybavíte? Jedna by to rozhodně být měla a připomeneme ji právě dnes, kdy v 17:00 začíná krasobruslařský program volných jízd. A vsadíme se, že tam už nic podobného neuvidíme.

Krasobruslení se posunulo o mílové kroky, už se neklade takový důraz na umělecký dojem, ale hledí se více na techniku. Je to škoda, protože máme pocit, že ještě před deseti lety bývaly jízdy velkolepým divadlem, kdežto dnes nás máloco ohromí.

A tak jsme rádi, že je na co vzpomínat. Existuje nějaké krasobruslařské video, které by se dalo označit za nejslavnější? Jedno jediné těžko vybereme, ale tohle mezi ně rozhodně patří. Je z olympiády v Naganu roku 1998 a svět vzpomíná na dvě věci. Na český hokej, který vyhrál zlato, a na krasobruslaře Phillipa Candelora, jenž vstoupil do historie a učebnic sportovního dějepisu se svým d'Artagnanem.

Tehdy pětadvacetiletý Francouz se zjevil na ledě v mušketýrském oblečení a předvedl něco, co tehdejší svět ještě neviděl a nejspíš už ani neuvidí. Hudba Maxima Rodrigueze obsáhla doslova celý příběh. D'Artagnan se dvoří, tančí na bále, svádí šermířský souboj a vítězně stane vedle své milé. Do toho první skoky, trojitý axel a trojitý toeloop, z nichž dokonce nadšeně výská i komentátor. Chvilka „baletění“ na ledě a další překvapení v podobě šermířského souboje, kdy Japonci, pořadatelé olympiády v Naganu a tradiční milovníci krasobruslení, ječí tak, že hala málem spadne.

Na konci dvě chyby v trojitém axelu a trojitém salchowu, aby i přesto Candeloro věděl, že drobné chyby neohrozí jeho medaili, a led zasypaly hromady květin. Ovace neberou konce a není divu. Mladý pohledný sportovec se právě nesmazatelně zapsal do dějin. Bronzová medaile z Nagana za tenhle výkon je najednou nepodstatná. Důležitější je, že na tuto jízdu nikdo nikdy nezapomene.