Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Krasobruslařské video, které vám sebere dech: Milostný tanec démona a čarodějky na ledě graduje do strhujícího finále

Je to jeden z nejznámějších ruských tanečních párů. Jana Chochlova a Sergej Novitski, oba vždycky tak blízko medailím ze světových soutěží, ale tak daleko k těm olympijským. Už jsou ve sportovním důchodu, ale z jejich aktivní kariéry je rozhodně na co vzpomínat.

Těch tanců na ledě bylo hodně, ovšem nesmrtelným je jen jeden. Zajížděli ho v roce 2007 na Grand Prix, o rok později s ním bojovali o medaile na mistrovství světa ve švédském Göteborgu. Ona jako čarodějka, on jako démon a epický hudební mix Stravinského a Peer Gynta. Milostný tanec dvou nadpozemských bytostí graduje s každou vteřinou, přesně načasovanými pohyby a bruslením, které jde až na dřeň. Pozorný divák si všimne, že i čas strávený na noži brusle sedí přesně do délky tónu a taktu.

Naprosté souznění pohybů a hudby je ohromující, velkolepé, neuvěřitelně dynamické. I když je na nich vidět únava a i laik si všimne, že Jana odbývá precizní propnutí nohou a Sergej… Tak ten je na tom ještě hůř. Novitski má dost problémy s kroky, vidí to porota, vidí to komentátoři, vidí to diváci, vidíte to i vy. V jednu chvíli málem dojde k pádu, když se skoro „nevejde“ na led. Ale přesně jak říká libý americký hlas sportovní komentátorky: „Publikum se nestará o jejich krokové sekvence. A ani by nemělo.“

Je to tak. Jízda je to totiž natolik strhující, že diváci v hale doslova šílí a chyby nikomu zvláště nevadí. Jen porotě, která musela strhnout body, ale i tak si taneční pár z Ruska nakonec odnesl bronz. Protože krasobruslení, to nejsou jen dokonalé skoky, piruety a kroky. To je hlavně vášeň. Umění krasobruslaře diváka strhnout, vtáhnout a ohromeného vrátit zpět do reality se cení nade vše. V Soči je bohužel už nevidíme. Je to docela škoda, co myslíte?

P.S.: Na YouTube existuje i záznam z italského Grand Prix 2007, kde to zajeli prvně a úplně bez chyby. Jenže ten nemá takovou sílu, na co dokonalost před poloprázdnou tribunou, když i s tolika chybami uhranete davy na mistrovství světa?

Související články

Další články