Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Krásnou roztleskávačku v Británii zřejmě zabila antikoncepce. Nebezpečný lék se předepisuje i v Česku!

Charlotte Potter
Zdroj: archiv

Příběh jak z hororu zažila Britka Beverly Potter. Její dceru, krásnou Charlotte (16), před třemi roky zabila krevní sraženina. Po pitvě dívky se zjistilo, že hlavní roli sehrálo užívání přípravku Dianette. Ten se prodává i v Česku pod názvem Diane 35. Beverly se spolu s dcerami Jennifer a Jessicou snaží bojovat proti tomu, aby byl lék v Anglii prodáván.

Když si mladá Charlotte postěžovala, že ji trápí rozsáhlé akné, předepsal jí praktický lékař Dianette. Lék, který je licencován jako přípravek zlepšující akné, se také předepisuje jako antikoncepce. Podobně jako u jiných kombinovaných pilulek u něj hrozí zvýšené riziko vzniku krevních sraženin.

Z počátku to vypadalo, že léky zabírají. Po dvou měsících si Charlotte začala stěžovat na velké bolesti zad. Lékař jí řekl, že je to od svalů, a když chtěla jet dívka na výlet se spolužáky do Barcelony, předepsal jí protizánětlivé léky. Po návratu se stav Charlotte výrazně zhoršil. Bylo to osm měsíců po tom, co dívka začala lék užívat, když jí začala otékat levá noha a zbarvovat se do fialova.

Matka ji vzala k lékaři, ale ten opět nic nenašel a poslal dívku domů. O dva týdny později psala Charlotte ze školy. Necítila se dobře a pak už jen napsala „pomoc“. Beverly svou dceru okamžitě vyzvedla ze školy a vzala ji do nedaleké nemocnice Maidstone General Hospital. Po dvouhodinovém čekání a několika testech se Charlotte zhroutila a i přes několik resuscitací za dvě hodiny zemřela. Důvodem její smrti byla hluboká žilní trombóza. Patolog uvedl, že u tak mladé dívky ještě tak obrovskou sraženinu neviděl, a připustil, že užívání pilulek Dianette sehrálo velkou roli.

Beverly se obviňovala ze smrti dcery a z toho, že lék Dianette nechala brát i své straší dcery, které také měly potíže s akné. Zjistila, že lék je zakázaný v Kanadě, Japonsku a několika evropských zemích. Ve Francii prodej léku pozastavili na začátku letošního roku poté, co se prokázalo, že kvůli jeho užívání zemřely už čtyři ženy.

V České republice je tento lék prodáván pod názvem Diane 35 (nebo Chloe, Minerva a Vreya) a je určen pro léčbu závažnějších projevů akné a jiných kožních problémů. Často se předepisují i jako antikoncepce. V ČR bylo od roku 2008 SUKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) nahlášeno 15 případů tromboembolické nemoci u žen a dívek užívajících tyto přípravky. Dokud nebude ukončeno přehodnocení vlivu těchto pilulek, nemají ženy užívající tyto léčivé přípravky svou léčbu samovolně ukončovat. O konkrétních přínosech této léčby a jejích rizicích pro individuální pacientky je vždy třeba poradit se s ošetřujícím lékařem, uvádí na svém webu SUKL.

Související články

Další články