Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Korunovační klenoty jsou poprvé ve zcela nové vitríně: Zájem o jejich prohlídku je tradičně obrovský!

Je se opravdu na co dívat…
Zdroj: Profimedia.cz
V úterý začala ve Vladislavském sále Pražského hradu výstava Symbolická moc českých korunovačních klenotů. Děje se tak v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky. A zájem o návštěvu je obrovský... Zajímavostí je, že klenoty jsou poprvé vystaveny v nové bezpečnostní vitríně, což dává lidem možnost prohlédnout si je ze všech stran.

Z historie je známo, že korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. K vidění je svatováclavská koruna, kterou nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem, žezlo, královské jablko. Dále kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť se všemi patřičnými doplňky. A další předměty, které jsou novější.

Korunovační klenoty jsou vystavovány jen při výjimečných příležitostech. Naposledy tomu bylo v květnu 2016 – a to při příležitosti 700. výročí od narození českého krále a římského císaře Karla IV. Tradičně jsou klenoty uloženy v Korunní komoře ve svatovítské katedrále.

Do Gočárovy vitríny je tradičně umístěna přilba sv. Václava, také jeho zbroj a meč. Výstava potrvá do 23. ledna, přístupná je zdarma.

Související články

Další články