Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Koronavirus v těhotenství: Ovlivňuje početí dítěte a může přijít i potrat, říká odborník

Koronavirus v těhotenství: Ovlivňuje početí dítěte a může přijít i potrat, říká odborník
Zdroj: archiv Pavla Turčana / profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
koronavirus
Internetem kolují vtipy, jak nucená karanténa rapidně zvýší počet narozených dětí. Jenže vše není tak zcela pravda... A dobré si je položit otázku, jestli je období skutečně pandemie vhodné pro plození potomků? Může koronavirová nákaza ovlivnit plodnost a měly by se těhotné ženy více chránit? Renomovaný sexuolog a gynekolog Pavel Turčan prozradil eXtra rizika nákazy. A jsou skutečně závažná!

V případě, že jsou lidé pozitivně testovaní na koronavir, tak by se rozhodně neměli snažit o početí potomka. Ne všechny průběhy onemocnění jsou navíc závažná a někteří z nakažených u sebe nemusí ani zpozorovat příznaky.

"Je nutné brát v potaz vysoké riziko přenosu nákazy. Koronavir má navíc na plodnost mužů i další následky. Pokud muž prodělá infekční onemocnění doprovázené vysokými horečkami, jako je právě koronavirus, tak u něho dochází ke zhoršení kvality a snížení produkce spermií. Zhoršenou spermatogenezi však lze upravit dobrou životosprávou a pomůže také užívání doplňků stravy, jako je přípravek Fertilan s obsahem zinku a dalších prospěšných látek. Prodělání koronavirové infekce však nemá dlouhodobý vliv na plodnost u mužů ani u žen," míní uznávaný odborník.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Žena by se podle Turčana měla chránit zejména v prvních měsících těhotenství, kdy je více náchylná k onemocnění. Důvodem je, že prodělání infekce koronaviru v počátku těhotenství zvyšuje i riziko potratu.

Na plodnost má vliv i karanténa

Početí dítěte ve velké míře ovlivňuje celkový fyzický a psychický stav. "Pandemie, strach z nákazy i obava o udržení zaměstnání jsou velmi stresující. Páry, které se aktuálně snaží o potomka, by se měly udržovat v psychické pohodě a vzájemně se podporovat. Právě stres totiž výrazně zhoršuje šanci na početí dítěte," upřesnil pro eXtra Turčan s tím, že s aktuální karanténou rovněž souvisí snížení fyzické aktivity. "Může to vést až k přibývání na váze. Nadbytečná tuková tkáň však způsobuje hormonální nerovnováhu v těle. V tukové tkáni se totiž tvoří estrogeny a jejich zvýšená hladina negativně působí na plodnost u mužů i žen," dodal.

Více o koronaviru najdete ZDE

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy