Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tereza H. Výměna manželek The Voice Ewa Farna

Nejnovější kauzy

Konečně to budete vědět: Na tohle slouží ty malé knoflíčky u džín!

Džíny nosíme skoro denně, ale vlastně o nich nic nevíme. Třeba to, proč jsou na kapsách takové malé kovové knoflíčky. Odpověď musíme hledat hodně daleko v minulosti, někdy kolem roku 1880.

Právě na konci 19. století se džíny staly ikonickou záležitostí. V Americe je nosili kovbojové i dělníci. A tenkrát ještě lidé neměli plnou skříň oblečení. Když se něco rozbilo, tak se to opravilo. Ne vyhodilo jako dnes.

Jacob Davis byl krejčí ze San Francisca. Všiml si, že k němu často chodí muži s roztrženými kapsami. Tenkrát se totiž džíny nosily pomalu jako dnes montérky. Přemýšlel, jak by podobným problémům zabránil. Nakonec si řekl, že kapsy bude nejlepší upevnit kovovými cvočky.

Takový vynález si chtěl dát patentovat, ale neměl na to prostředky. A už vůbec ne na to, rozjet výrobu takto upravených džín ve velkém. A tak požádal v té době největšího výrobce džín, společnost Levi Strauss o pomoc.

A knoflíčky jsou na džínách dodnes, i když už se v těchto kalhotách dávno nedělají tak náročné práce jako kdysi.

Mohlo by vás zajímat

Další články