Říká se tomu food porn, tedy „jídelní porno“, a je to dnešní fenomén. Kdo používá sociální sítě, ví, že dnes nedávají uživatelé na svou zeď fotky sebe, dětí a psů, ale zahlcují ji fotkami jídla. Jídlo z restaurace, jídlo doma uvařené, jídlo ze sushi baru, nikde žádní lidé, jen stůl a na něm talíř s večeří.

Food pornu ale rychle zvoní hrana, a to hlavně ve Francii, v Mekce vyhlášené kuchyně s porcemi velikosti atomu a vychucených talířů. Majitelé michelinských restaurací začali stávkovat a uvažují o zákazu focení jídla před jeho konzumací, přesně tak, jak to mají foodpornisté ve zvyku.

„Bere mi to moje duševní vlastnictví, někdo by mohl začít moje recepty kopírovat,“ svěřil se pro noviny The Telegraph šéfkuchař Gilles Goujon, který vaří v restauraci L'Auberge du Vieux Puit. „Navíc ty ledabylé fotky nevypadají zrovna nejlépe a neposkytuje to o naší práci ten nejlepší dojem, pro nás je to nepříjemné.“

Alexandre Gauthier, šéfkuchař v restauraci Grenouillere, jeho slova potvrzuje a zašel ještě dál. Ve své restauraci umístil na jídelní lístky piktogram s přeškrtnutým fotoaparátem. „Naším cílem je vytvořit odpočinkové prostředí, aby si lidé mohli vychutnat čas jídla, a proto je u nás doporučeno mobily vypínat. Blesky od telefonů ruší další hosty, chci tímto upozornit na problémy s některými našimi zákazníky.“

V New Yorku se místo doporučení uchýlili rovnou k zákazu. Jo-Ann Makovitzky, majitel restaurace Tocqueville, se rozhodl s foodpornisty zatočit přísně: „Lezou mi tady po nábytku a po židlích, aby měli co nejlepší úhel na focení. Jenže tady nejste u sebe doma v jídelně,“ rozčílil se majitel a rovnou si to zařídil tak, že v jeho restauraci prostě nechytnete signál.

Jiní kuchaři a majitelé restaurací přesto focení jídel podporují, dělá jim to totiž reklamu zadarmo a to se vyplatí nejvíce u nově otevřené restaurace. Otázkou pak je, jestli nakonec i tito natěšení majitelé nezasáhnou.