Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Komunističní papaláši se třesou: Jakeše (97) a Štrougala (95) obvinili kvůli střílení do lidí

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
policie jedná
Na co se čekalo neuvěřitelných 30 let, se v úterý stalo skutečností. Policie zahájila stíhání komunistických papalášů Milouše Jakeše (97), Lubomíra Štrougala (95) a Vratislava Vajnara (89). Obvinění jsou ze zneužití pravomoci souvisejících se střílením do lidí na hranicích tehdejšího Československa.

Milouš Jakeš zastával funkci generálního tajemníka, Lubomír Štrougal byl předsedou vlády a Vratislav Vajnar ministrem vnitra. V úterý zahájil policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) jejich stíhání.

Informoval o tom portál ČT24. „Byli si vědomi toho, že na státních hranicích Československé socialistické republiky dochází k používání střelných zbraní ze strany příslušníků Pohraniční stráže proti osobám, které se státní hranice snaží neoprávněně překročit za účelem opustit Československou socialistickou republiku. I přes to ze své pozice vedoucích představitelů Československé socialistické republiky nepřijali žádné opatření, kterým by používání střelných zbraní zabránili,“ uvedl k případu Jan Lelek, šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Devět mrtvých, ať už zastřelených, anebo roztrhaných psy, a dalších přinejmenším sedm zraněných. Taková je bilance, kterou má podle ÚDV na svědomí nečinnost obvinění trojice z nejužšího vedení Československa.

Související články

Další články