Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Komentář: Šéf českých muslimů vystoupil v televizi a byla to sebevražda islámu v přímém přenosu

Mohamed Abbas jako ředitel českých muslimů v Hyde Parku. Podle mnohých ale
jen samozvaný šéf.
Zdroj: koláž archiv

Máme se bát každého muslima, co nám přejde přes cestu? Je tohle válka mezi Západem a Východem? A co tady vlastně vy, muslimové, v Evropě pohledáváte a proč netolerujete naši kulturu?

To jsou dotazy, na něž neexistují jasné odpovědi, ale které po středečním masakru v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo vyvstávají v každém pořadu, kde se má za to, že diskuze a vzájemná snaha pochopit obě strany by mohly vyřešit nebo alespoň k lepšímu zmírnit tenzi, jež by mohla vést k bludnému kruhu násilí.

Do pořadu Hyde Park byl včera pozván i Mohamed Abbas, podle tisku „šéf českých muslimů“, tedy ředitel Muslimské unie České republiky, podle komentářů veřejnosti ale někdo, kdo se zjevil odnikud a českým muslimům určitě nevelí. Syn diplomata a bez českého občanství si jen zde založil nějakou organizaci a tu vede. Zda tam byl zvolen – toť otázka, ale není podstatná.

Abbas si již stihl v Česku udělat „jméno“ nedávnými výroky v rozhovoru pro iDnes, kde se předvedl absolutním nepochopením výroku „Kdo jsi bez viny, hoď kamenem“, a právě kamenování jako trest v tradičním islámském právu šaría obhajoval. Stejně jako šaríu samotnou.

Pokud jste si ale mysleli, že hůř už být nemůže, musím vás zklamat. Budiž mu ke cti, že do Hyde Parku pozvání přijal i v těchto dnech nabroušené nálady vůči každému snědé pleti a s koránem na nočním stolku, ovšem nebojím se říct, že sami muslimové by snad byli raději, kdyby tam Abbas vůbec nechodil.

Hned na začátku rozhovoru, který se ani nedá nazvat rozhovorem, ale spíš taháním slov jak z chlupaté deky, odsoudil pařížský útok na Charlie Hebdo a vyjádřil lítost pozůstalým obětem. To se ale dalo čekat, podobné útoky islám opravdu neschvaluje. Nicméně tím skončila ta rozumná část a začala přehlídka velmi pomalého harakiri v přímém přenosu.

Hyde Park funguje na interakci diváků a moderátora ve studiu, ti píší prostřednictvím Facebooku či Twitteru své dotazy a host pak odpovídá. Dotazů bylo mnoho, odpověď ani jedna. Zatímco Bohumil Klepetko se snažil z Abbase vypáčit jakýkoliv argument, Abbas potvrdil, že je alibista, milovník konspiračních teorií a jednoduše… omezenec neschopný se rozumně vyjádřit a snad i sám myslet.

Z jeho úst zazněly teorie, že 11. září si Amerika udělala sama, že Islámský stát je dílem CIA a že vraždící fanatici v Charlie Hebdo nebyli muslimové. Nechť. Nicméně své pravdy nedokázal podpořit ničím jiným, než „já jsem to kdesi viděl a jednou jsem někde něco četl a někdo mi něco říkal a jakási studie to tvrdí taky a není jisté, že islamisté zabíjejí západní rukojmí a teď tu mám korán, tak vám z něj budu něco citovat, protože já vlastně umím jen opakovat to, co se mi zrovna hodí“.

Ba ne. Jednu myšlenku přece jen vyjádřil jasně. Právo šaría by chtěl zavést i mezi naše zákony, líbilo by se mu (tedy všem muslimům, když je jejich ředitel) žít v Evropě podle svých pravidel a Bohumil Klepetko by jako bezvěrec měl konvertovat k islámu, protože proč ne a v čem je problém?

Pomiňme přísnost či připravenost samotného Klepetka, o tu tady vůbec nejde. Problém je, že česká veřejnost, v tuto chvíli značně znervóznělá, očekávala jakési vysvětlení, ubezpečení nebo cokoliv, co by jí přiblížilo přemýšlení tolik vzdálené kultury, s níž obecně panuje nyní problém.

Pan Abbas jej opravdu přiblížil. Pokud mluvil za všechny české muslimy (je přece jejich ředitel!), udělal z nich blbce vyznávající ne tisícileté náboženství, ale drby jak z žižkovské pavlače.

V zájmu všech slušných muslimů, kteří opravdu chtějí žít míru a žijí v míru a toleranci a ctí svou bohatou tradici, která byla pro svět přínosná, ať se vám tenhle fakt líbí, nebo ne – najděte si, ve jménu Alláha, urychleně nového ředitele! Ten stávající vám dělá horší službu než předsudky vystresovaných bezvěrců. Ve skutečnosti jsme se všichni daleko více informací o vás dozvěděli od českých ateistických politologů než od představitele vaší kultury.

Související články

Další články