Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Porazit Islámský stát? Musíme ho odstřihnout od financí. Džihádisté jsou ale kámoši našich spojenců!

Zdroj: Twitter
+ Další fotografie
KOMENTÁŘ: Islámský stát se stále rozrůstá, verbuje nové a nové džihádisty a šíří strach. Už si troufá i na velké akce v Evropě. Kdo Islámský stát zastaví? A je vůbec možné odstřihnout tyto radikální islamisty od financí? Upozorňujeme, že toto nebude příjemné čtení.

Obyčejní lidé se ptají, zda je opravdu tak těžké porazit Islámský stát

To, co vzniklo jako pokus o chalífát na území Sýrie a Iráku, se každý den rychle rozrůstá. Věrnost Islámskému státu například slíbili i teroristé z Boko Haram a nebo některé odnože al-Káidy.

V současné době teroristé z IS operují v Libyi, Tunisku, Maroku, Egyptě a nebo také na Balkáně či ve Francii

Zpravodajské služby naznačují, že vyznavači černé vlajky se pohybují také na území Řecka, Itálie, Rakouska, Německa, Belgie, Nízozemska. A podle úst premiéra Sobotky se objevují i na území Česka. Radikální islamisté prostě pronikají stále hlouběji do jádra Evropy Jak tento postup zastavit?

Můžeme zasáhnout radikálně vojensky. Ale tím jen vypěstujeme další džihádisty. Alfou a omegou Islámského státu jsou finance. Pokud budou zastaveny toky peněz, máme vyhráno. Jenže tohle bude hodně složité.

Ve vedení Islámského státu nejsou žádní primitivní hlupáci. IS má naopak velení, které přemýšlí velmi racionálně IS například na dobytých územích neničí rafinerie, ale převezme kontrolu nad ropou a dál ji prodává. Dokonce ropu prodává vládám a lidem, proti kterým oficiálně bojuje.

Čím je Islámský stát bohatší, tím je těžší ho porazit. Islamisté na dobytých územích vyrabovali banky, tamější obyvatele donutili platit daně. S penězi hospodaří tak, jak mnohdy neumějí ani evropští ministři financí.

Nikdo neví, jak velkým majetkem IS disponuje Střízlivé odhady hovoří o tom, že to jsou stovky milionů dolarů. Mohou to být ale i miliardy. Nebo rovnou biliony?

Co ale všichni vědí, že Islámský stát dostává peníze i od našich spojenců Obrovské částky do IS lifrují různí šejkové z Kataru a Saúdské Arábie. A to je obrovský problém. Ještě větší problém ale představuje Turecko. IS za Erdogana a jeho administrativu dělá špinavou práci, když likviduje Kurdy. Navíc Turci z území IS dostávají levnější ropu. Přitom Turecko je členem NATO.

Samostatnou kapitolu tvoří Saúdové. Saudská Arábie vyznává islám v podobné drakonické podobě jako džihádisté z IS. I tady se ctí šaría, i tady se dějí zvěrstva. Jenže Saudové jsou považováni za naše spojence. Výborné styky s nimi má i vedení Evropské unie V reálu pak dochází k situacím, kdy si jeden den tito šejkové třesou rukou se západní diplomacií a druhý den posílají sponzorské dary vedení IS.

Západ potřebuje mít tyto šejky na své straně. Mají kontakty, mají vliv a mají ropu. Tito lidé ale hrají dvojí hru. Kámoší s vedením civilizovaného světa a zároveň kámoší s vedením IS. Porazit IS vojensky bude velmi těžké. A nechat je finančně vykrvácet? To bude ještě těžší. Naši oficiální spojenci jsou totiž často jejich tajnými sponzory.

Související články

Další články