Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Komentář: Co čekat od živé show Top Gearu? Vyjeli jsme „za klukama“ do Polska, tam přišlo jedno velké prozření

Přijela jsem, viděla jsem, ale měla jsem čekat víc?
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie

Vlastně to byly přípravy, skoro jako když Napoleon táhl na Moskvu. Když produkce nejsledovanějšího pořadu na Zemi ohlásila, že se Top Gear živě představí v Polsku v Národním stadionu, zpanikařili nejen fanoušci, ale i všichni podržtaškové, kteří mají na starosti to, že vše klapne do nejmenšího detailu.

Varšavský stadion má totiž kapacitu bezmála 60 tisíc lidí. A před takovým publikem se Jeremy Clarkson (53), James May (50) a Richard Hammond (doopravdy 43, ale už pět let tvrdí, že 38) ještě nikdy nepředstavili. Těžko říct, jestli zrovna tohle mělo vliv na nadcházející tři hodiny, ale spíš je to doopravdy tak, že pokud Top Gear naživo, tak jen natáčení v Dunsfoldu. Kam můžete navíc lístky pouze vyhrát a ne si je koupit.

A to je právě ten kámen úrazu. Za svoje peníze, které vydáte z kapsy, totiž očekáváte odměnu. Top Gear Live byl ale v Polsku málo muziky za málo peněz. Nejdražší lístek stál necelých tisíc korun a nebyl vám k ničemu. Ozvučení varšavského stadionu je tak mizerné, že jste slyšeli každé páté slovo, a lépe na tom byli ti Poláci, kteří měli sluchátka se simultánním překladem. K tomu si připočtěte náklady za benzín či vlaky, nocleh ve Varšavě a najednou jste někde, když budeme hodně skromní, na nějakých pěti tisících a za to dostanete 20 minut Jamese Maye v pruhovaném svetru, Jeremyho Clarksona se svými vtipy na Hitlera a Polsko a Richarda Hammonda se svým Porsche 911.

Nevím, jestli to stálo za to. Nejsledovanější pořad na Zemi je nejsledovanější právě pro svoje nekorektní vtipy, kde ale ty opakované vyhodí šikovná skriptka a na každém díle se vyřádí střihač, který povyhazuje nepotřebnou vatáž. Pokud se na Top Gear nekoukáte přímo jen kvůli autům, na jejich živou show se musíte dostatečně připravit. Čekají vás totiž dvě hodiny rozehřívacího programu v místě, kde je taková zima, že vám zamrzá i cola ve flašce, ohlušuje vás rachot motorů a naopak neslyšíte zcela potlačený lidský hlas. Když po dvou hodinách nastoupí se svým hodinovým programem samotný Top Gear, otráví vás nejen to, že tři moderátory si na stagi užijete všehovšudy asi 20 minut, ale nepřinesou vám ani nic nového.

Najednou tam vidíte tři klauny v cirkuse, co se kopou do zadku, a publikum jim za to tleská a směje se, protože „vidět je naživo je přece zážitek“. Není. V prvé řadě je to hlavně zdroj peněz a tak se k tomu všichni ze štábu staví. Nikdo si totiž nelámal hlavu s tím, že už druhým rokem jedou stejný scénář. Pohled na moderátory je v tomto případě váhavý. Zatímco v televizi si mohou dovolit postavit z auta vlak, tady takové možnosti nemají, a proto se vsází na základní primitivnost. Jak pobavit diváka, aby měl pocit, že se má smát stejně jako u televize? Nasedneme všichni do tříkolového auta Reliant Robin a budeme jezdit hrozně rychle, však ono se to za chvíli převrátí a lidi nám budou tleskat, jaká jsme hrozná nemehla.

Mohlo se zablýsknout alespoň jedno překvapení večera. S napětím jsem při volbě krásy, kdy se vybíralo mezi supersporty, čekala, že Richard Hammond přinese do této hodinové nudy aspoň jeden šok a nevybere si mezi všemi těmi vozy Porsche. A že o něm nebude následně pět minut mluvit. Pro ty, kdo nejsou pravidelnými diváky – Hammond otravuje s Porsche už od nějaké druhé řady, tedy od roku 2003. V televizním konceptu je to zábava, ale pokud někam jedete osm set kilometrů tam i zpět, tedy strávíte dva dny na cestě v hrozné únavě a další tři hodiny na stadionu v hrozné zimě, aby vám někdo řekl to stejné, co už říká deset let, začnete přehodnocovat svou pozici fanouška, který by za své idoly dal cokoliv.

Není v televizi lepší show, než je Top Gear. A nemluví ze mě subjektivní názor, ale naopak čísla potvrzená Guinessovou knihou rekordů. S necelou půl miliardou pravidelných diváků je tohle nejúspěšnější pořad, jaký kdy vznikl. Je tedy asi proto povinnost každého fanouška jednou za život je vidět na vlastní oči. Tuhle kolonku si tedy můžu odškrtnout i s vědomím, že koncert kapely Zavřené Doly v Horních Krákovrákách by přinesl stejný kulturní zážitek. Kdo si je přesto nechcete nechat ujít, raději se snažte vyhrát lístky na natáčení, výlet do Anglie je v tomto případě i záruka toho, že s nimi budete moct prohodit pár slov.

Top Gear Live už jenom v tom případě, že by tu arénu postavili u mě doma a já bych tam mohla sedět v pyžámku a papučích se sobem, přesto ale doufám, že do Prahy jednou zavítají. Proč? Je to prostě láska k pořadu a k jeho moderátorům, i přes velká očekávání je to přeci ještě ta nejlepší show na světě. Který televizní pořad uvidíte někdy živě? Žádný.

Tohle vám přinese jenom Top Gear.

Související články

Další články