Jedenadvacetiletá Alina zkolabovala o víkendu na závodech v Tjumeni. Osudnou se jí stala trať na 15 kilometrů. Sedm set metrů před cílem padla do sněhu a už se nezvedla. Podle pitvy byla akutní příčinou smrti zástava srdce.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko vyjádřil hlubokou soustrast Alinině rodině a slíbil, že biatlonovou tragédii nechá důkladně prošetřit. Zároveň vyloučil, že by dívka dopovala.

„Musíte pochopit, že nebyl žádný důvod, aby brala doping. Byl to obyčejný závod ruského poháru, rozhodně tam nešlo o nějakou nominaci do národního reprezentačního týmu,“ uvedl Mutko pro agenturu Reuters.

Jenže rodina není s tímto vysvětlením úplně spokojená. Chce najít nějakého viníka. Ruská média připomínají, že dívka měla dvakrát ročně absolvovat zdravotní testy. Naposledy je podstoupila v listopadu. Lékaři nic problematického v jejím těle neodhalili.

Kdo tedy zabil krásnou Alinu? Chyboval lékař, který neodhalil skrytou srdeční vadu? Nebo si dívka přeci jen „zobla“ nějaký zakázaný preparát a nyní se to tutlá? Jedno je jisté, co se vyšetřuje v Rusku, se většinou vyšetřuje tak dlouho, dokud na to veřejnost nezapomene.