Strach z pavouků, ze stísněných prostor… mohou být tyto nepříjemné fobie předávány z generace na generace? Podle amerických vědců ano.

V rámci neobvyklého experimentu výzkumníci nejprve „naučili“ několik laboratorních myší bát se vůně třešňových květů. Přestože jejich potomci se s inkriminovanou vůní nikdy osobně nesetkali, při testech vykazovali tytéž bázlivé reakce. A to dokonce i v případě, že byli počati umělým oplodněním.

Z toho plyne závěr, že toto chování je vrozené a nikoliv naučené. Důvodem je pravděpodobně to, že panická hrůza způsobuje určitě změny DNA.

„Je zjevné, že zkušenosti, které získají rodiče ještě před početím potomka, mají výrazný vliv na nervový systém následujících generací,“ napsali dr. Brian Dias a dr. Kerry Ressler z Emory University v Atlantě.

Prof. Marcus Pembrey, emeritní profesor dětské genetiky z londýnské University College, prohlásil, že toto zjištění by mohlo přispět ke zlepšení léčby celé řady psychických problémů. „Je možné, že dědičné mohou být nejen fobie, ale i různé posttraumatické stresové poruchy a úzkostné poruchy,“ dodal.