Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Kde řádil falešný číšník: Po stopách slavné komedie Svěráka a Smoljaka Vrchní, prchni!

Vrchní, prchni: Po stopách slavné komedie Svěráka a Smoljaka
Zdroj: Se souhlasem České televize/ Martin Procházka/ eXtra.cz, koláž eXtra.cz
+ Dalších 17 fotografií
Film

Oblíbená komedie Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka (†78) Vrchní, prchni! proslavila Josefa Abrháma (†82) jakožto falešného číšníka, který ve filmu zaperlí množstvím hlášek. Redakce eXtra.cz se vydala po stopách toho, kde se slavný snímek natáčel.

Vrchní, prchni! patří k řadě veleúspěšných scénářů Zdeňka Svěráka. Ve filmu si navíc zahrál vedlejší roli. Ztvárnil pana Pařízka, jehož si diváci nejvíce pamatují hlavně díky zkoušení nové škodovky. Právě v této scéně zazní legendární hláška: „Stěrače stírají, klakson troubí!“ Je to právě pan Pařízek, komu dojde, že jeho soused Dalibor Vrána, kterého hrál nyní zesnulý Josef Abrám je podobný falešnému vrchnímu, jenž v Praze i mimo ni kasíruje hosty. K filmu Vrchní, prchni! se váže řada zajímavostí, které shrnul web ČSFD a také míst, kde se natáčel a jejichž současnou podobu si můžete prohlédnout v galerii.

Svěrák jako falešný vrchní

Inspiraci k námětu získal Zdeněk Svěrák jednoho večera, když přišel oblečený v tmavém obleku s motýlkem do restaurace vedle Malostranské besedy. Někteří hosté si ho tam spletli s vrchním a chtěli mu zaplatit. Svěrák si samozřejmě žádné peníze nevzal a upozornil je na nedorozumění, úsměvná příhoda ovšem položila základ k jedné z klasických českých filmových komedií.

Nárožný, nebo Abrhám?

Když Svěrák pracoval na scénáři, v roli Dalibora Vrány prý viděl Petra Nárožného (84). Ten v tu dobu ale v rámci spolupráce s Miloslavem Šimkem (†63) a Luďkem Sobotou (78) často vystupoval jako duchem prostší vztekloun, a proto ho režisér Ladislav Smoljak do filmu nechtěl. Místo toho navrhl Josefa Abrháma, s čímž zase nesouhlasil Svěrák. Smoljak si však nakonec prosadil svou.

Kam zmizela Douchová

„Drzoune jedna drzá, zvědavá, vošklivá, brejlatá,“ hulákal Josef Abrhám ve filmu Vrchní, prchni! na prodavačku knih, kterou přijal, protože byla ošklivá a jeho fyzicky nepřitahovala. Zuzana Fišerová Svátková (62), která postavu ztvárnila, začala po natáčení filmu pracovat v cestovní kanceláři. Ještě si střihla pár štěků, ale ani přes výraznou roli Douchové, která se chtěla zalíbit milovníkovi Josefu Abrhámovi, nedostala žádné nabídky. Ani na žádnou uměleckou školu se nedostala. „Čekala jsem, že ještě nějaká nabídka přijde, ale vzhledem k tomu, že mě nevzali na žádnou divadelní školu, jsem pochopila, že talent zkrátka nemám. Takže se nedá nic dělat,“ sdělila s odstupem času Zuzana Fišerová Svátková týdeníku Sedmička.

Vyškrtnutá hvězdná scéna

Pro film vznikla také scéna, v níž hráli sami sebe Vladimír Menšík (†58), Vlastimil Brodský (†81), Jana Brejchová (81), Jiřina Bohdalová (91), Radoslav Brzobohatý (†79) a Jiří Suchý (90). Josef Abrhám měl přijít do divadelního klubu a pokusit se je zkasírovat, herci ovšem měli odmítnout, protože se jim útrata připisovala na účet. Scéna se nakonec ve filmu neobjevila kvůli cenzuře. Jiří Suchý v tu dobu totiž neměl povoleno natáčet a ústřední dramaturg Filmového studia Barrandov Ludvík Toman ji nechal odstranit.

Související články

Další články