Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2019 Extra Host (pořad) demonstrace proti Babišovi Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Kde končí darované vlasy pro vážně nemocné děti? Podivná charita salonu Dlouhovláska

+ Další 4 fotografie
byznys se zoufalstvím
Tvrdí, že pomáhají dětem s rakovinou a zdarma pro ně vyrábějí paruky. Je to ale charita? Nebo je to výhodné kšeftování s vlasy, které dodají dárci? Podívali jsme se, jak podniká salon Dlouhovláska. Paruka pro nemocnou Zuzanku z vlasů vyrobena nebyla. Test odhalil, že je z umělého vlákna, ze kterého se pletou svetry. Kam zmizely tedy vlasy od dárců? Majitelka salonu to nikdy nevysvětlila. Probíhá vše podle pravidel?

V Česku postihuje nádorové onemocnění stovky dětí. Léčba je často připraví o vlasy, což je nepříjemné hlavně pro dívky. Existují charitativní projekty, které dětem mají pomáhat. Tak se prezentuje i salon Dlouhovláska. Vybírá od dárců vlasy s tím, že z nich bude vyrábět paruky. Jaká je ale realita?

1. Byznys a nemocné děti

Salon Dlouhovláska se specializuje především na prodlužování a výkup vlasů. Majitelka salonu Petra Valentová tvrdí, že chtěla pomáhat. Samotný byznys s vlasy je ale velmi lukrativní.

Pro představu: 100 gramů 45 až 50centimetrových blonďatých vlasů stojí minimálně 8 tisíc korun. Cena hotové paruky začíná přibližně na 20 tisících korun a může se vyšplhat i k částce 40 tisíc korun. Valentová se rozhodla, že z pravých vlasů vyrobí paruky pro nemocné děti.

Na webových stránkách Dlouhovláska tvrdí: „Disponujeme největšími zásobami vlasů ve střední Evropě. Kvalitními vlasy v rámci dodavatelský činnosti zásobujeme i řadu odběratelů (kadeřnictví i jednotlivců věnujících se prodlužování vlasů) po celé ČR, SR i v zahraničí. Dlouhovláska prostřednictvím vlastního Nadačního fondu Dlouhovláska pomáhá výrobou a darováním paruk z pravých vlasů, které jsou pro obdarované vyráběny na míru z darovaných vlasů.“

Jak to celé funguje? Dlouhovláska odebírá vlasy od dárců z celého Česka. Ti vlasy nabízí zdarma. Dárce se nechá ostříhat přímo v salonu nebo vlasy zašle. Pracovníci salonu také jezdí na hudební festivaly, kde se pro charitu nechávají ostříhat dobrosrdeční vlasáči. Dlouhovlásku jsme viděli na Masters of Rock nebo Brutal Assault.

„Když se mi ozvala první onkologicky nemocná žena, tak jsem si řekla, že si za to peníze nevezmu. Tak paruku dostala zdarma,“ uvedla Valentová. „Založila jsem nadační fond Dlouhovláska, aby i ti, kdo nemají dlouhé vlasy, ale chtějí pomoct, mohli přispět nějakou korunou. Samotné paruky samozřejmě vždy děláme z pravých vlasů,“ zdůraznila majitelka salonu.

Opravdu vždycky? Gabriela Tůmová dostala pro nemocnou dceru paruku, která z pravých vlasů není…

2. Paruka pro nemocnou Zuzanku

Mezi obdarovanými je i dcera paní Tůmové. Sedmiletá Zuzana trpí alopecií. Rodina se obrátila na salon. Zdálo se, že vše probíhá standardně.

„Problémy se objevily, když se Zuzance začal pod parukou vytvářet ekzém. Vznesla jsem dotaz, z jaké látky je to vyrobeno. Chtěla jsem vědět, zda je to vhodné pro dítě a jemnou kůži,“ popsala paní Tůmová.

„Chtěla jsem vědět, jestli jde opravdu o pravé lidské vlasy, jak tvrdili. Také mi vadilo, že Zuzanku dali na billboardy na různých rockových festivalech. To bylo nepříjemné, smlouvu jsme totiž nepodepsali,“ uvedla matka.

Salon Dlouhovláska znovu tvrdil, že paruka pro Zuzanku je skutečně vyrobena z pravých lidských vlasů.

„Ptala jsem se, zda se dá vyhledat dárce vlasů. Ale odpovědi jsme se nedočkali,“ řekla matka Zuzanky. Další komunikace se vyhrotila. „V útočném tónu tvrdili, že paruka je naprosto v pořádku. Že se nikdy nestalo, že by měl někdo problémy,“ sdělila Tůmová.

Paruku jsme tedy vzali k expertům na test…

3. Vlasy nejsou vlasy

Reportéři eXtra.cz nechali Zuzančinu paruku analyzovat odborníky. „Závěr je jednoznačný. Je to směs syntetického polyamidu s nějakým hedvábím. Jsou to materiály, které se používají na tkaní svetrů,“ má jasno Ing. Miroslava Novotná, CSc., která na VŠCHT vede laboratoř molekulové spektroskopie.

Redakce znovu kontaktovala majitelku Dlouhovlásky. „Vždycky jsme dělali paruky z pravých vlasů. To samozřejmě ano. Nevím, zda je v tomhle ohledu nějaký problém. Nemyslím si, že by ten ekzém byl způsobený parukou a už vůbec ne tím, že by ty vlásky nebyly pravé,“ tvrdila dál Valentová.

Problémy hlásili i další lidé. Když se chtěli bránit a zjistit, jak to s vlasy je, začaly se dít podivné věci. Našli jsme paní, která vlasy chtěla darovat…

4. Kam zmizely darované vlasy?

Problémy s Dlouhovláskou měla i rodina, která vlasy na charitu darovala. Redakce totožnost dárkyně zná. Ta se začala ptát, kam vlasy vlastně putují.

Dárkyně poskytla salonu vlasy své dcery s tím, že pomohou nemocným dětem. Dárkyně se pak dočetla o byznysu s vlasy a začalo ji zajímat, kam vlasy vlastně šly. Majitelka Dlouhovlásky slíbila, že dá vědět. Dárkyně ale odpověď nikdy nedostala.

„Začala jsem se pídit, kam ty vlasy jdou. Když jsem mluvila s Valentovou, tak mě ujišťovala, že zjistí, kam vlasy šly. Sama to nevěděla. Nedostala jsem žádný papír, žádnou záruku, prostě nic,“ svěřila se Dárkyně. Místo odpovědí prý přišel nátlak a pomluvy.

5. Onkoláček dává od Dlouhovlásky ruce pryč

Kolem Dlouhovlásky se dějí další netransparentní záležitosti. Salon několik let spolupracoval s Nadačním fondem Šance onkoláčkům. Valentová tvrdila ještě na začátku srpna, že s fondem stále spolupracují. Jenže spolupráce skončila už 27. 7. Fond začal spolupracovat s jiným salonem.

„My jsme jim posílali vlasy, které byly 30 a 35 cm dlouhé. A v půlce května jsem jim posílala další zakázku a pan Petr Štál (spolupracovník Petry Valentové pozn.) mi řekl, že vykupují už jen vlasy, které jsou 40 – 45 cm dlouhé. Takže jsem mu napsala, že se teda rozloučíme,“ uvedla pro eXtra.cz Lenka Klasnová z NF Onkoláček. Pak se ale ozvala Valentová, že chce spolupráci zase obnovit.

„Poslední konverzace byla, kde mi paní Valentová nabízela 50 tisíc, že tu spolupráci zachováme. Nabízela to hotově, aby to nešlo na transparentní účet. Což jsem samozřejmě odmítla. Přišlo mi to naprosto absurdní,“ dodala Klasnová.

SLEDUJTE EXTRA.CZ, PŘINESEME ODPOVĚDI.

Máte zkušenosti s darováním vlasů či podobnou charitou a zažili jste při něm nestandardní situace? Kontaktujte nás na redakce@extra.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další články