Není žádným tajemstvím, že česká společnost je islamofobní. O muslimech mají Češi často naprosto zmatenou představu.

Češi si bohužel myslí, že když se řekne „muslim“, tak že se automaticky musí jednat o nějakého hrdlořeza z mediálního zpravodajství, nebo to musí určitě být nějaký vousatý muslimský kazatel.

„Obraz šíleného muslimského fanatika často podporují hlasy v internetových diskusích. Může to být sebevětší nesmysl a lidé to jsou schopni přijmout, pokud to má hodně lajků a je to slyšet ze všech koutů, protože to nemohou konfrontovat s realitou,“ uvedl pro iDnes.cz arabista Olšanský. Ve skutečnosti je naše uvažování tímto způsobem velmi krátkozraké.

Lidí vyznávajících islám je po světě několik desítek miliónů. A Islámský stát je pro ně odpornou teroristickou organizací. Obyčejní muslimové se vrahů z IS bojí. A bojí se jich hodně. Pochopili, že džihádisté z IS rozsévají násilí a chaos.

Džihádisté z IS chtějí muslimy zničit. Prý jsou málo radikální. A stejně tak chtějí zničit Evropu. Kdo nejde s nimi, jde proti nim. Žádná jiná cesta neexistuje.

A tak muslimové vzkazují Česku: jsme na vaší straně a pomůžeme vám. Chceme mír, nechceme apokalypsu, jak si ji přejí bojovníci IS. Fanatici z IS jsou vrazi a máme z nich stejný strach, jako máte vy, takový je postoj obyčejných lidí, kteří věří v Alláhovu moc.