Paleolitická dieta, nazývaná také paleo dieta či dieta doby kamenné, je často označována jako dietní režim či způsob stravování.

Zastánci Paleo se však přiklání k tomu, že se jedná více o životní styl, než pouze o způsob stravování nebo dietu. Člověk stravující se Paleo zakládá svou stravu na předpokládaném stravování člověka v období paleolitu, což je nejdelší období lidských dějin, které trvalo přibližně 3 milióny let. V tomto období člověk neznal zemědělství, a živil se tedy lovem a sběrem.

Paleolitičtí lidé neznali artritidu, cukrovku, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, mrtvice, deprese, schizofrenii, rakovinu ani akné nebo obezitu. Civilizační choroby přišly právě se vznikem zemědělství. Díky paleo stravě můžete předejít mnoha chronickým a degenerativním chorobám, které vznikly v důsledku nesouladu naší genetické výbavy a životního stylu.

Lidé dodržující tuto dietu tedy vyřazují nebo omezují ze svého jídelníčku zemědělské produkty jako obiloviny, luštěniny, pečivo, mléko, sýry, zpracovávané potraviny atp. Jídelníček se tedy skládá zejména z masa, ryb, zeleniny, ovoce, hub, ořechů a vajec. Paleo strava hojně využívá tuků – avokádo, kokosový olej, olivový olej, máslo či sádlo.

V České republice se Paleo začalo objevovat v roce 2011, kdy jej praktikovalo pouze několik jedinců, ale v následujících letech se komunita velice rozrostla. Dosahování dobrých výsledků a celkové zlepšení zdravotního stavu se ukázalo jako funkční řešení pro velkou část dnešní populace. Nadváha, akné, zažívací potíže, zahleněnost a další potíže trápí mnohé občany a Paleo v tomto velmi napomáhá.

Paleo dieta a pohyb jdou ruku v ruce, a proto ji také často aplikují sportovci, kteří cvičí crossfit zaměřený na celkovou kondici, sílu, rychlost, výbušnost a ohebnost.