Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Veronika Kopřivová Horoskop Počasí Černobyl

Nejnovější kauzy

Jeden panák oslepnete, dva zemřete: Drama Metanol s Lukášem Vaculíkem chytne za srdce

Lukáš Vaculík ve filmu Metanol
+ Další 4 fotografie
Při jedné z nejděsivějších kauz v Česku zemřelo 45 lidí, kteří zaplatili životem za pančovaný alkohol, z nějž chtěli pitomí pseudopodnikatelé vytřískat peníze. Dalších 117 lidí bylo otráveno. Ačkoliv je metanolová aféra z roku 2012 dávno pryč, dosud nebylo jasné, jak to vlastně tehdy bylo. A proto vznikl dvoudílný film Metanol.

Psal se srpen 2012. Před šesti lety Českem otřásala metanolová kauza. Do obchodní sítě se totiž dostal pančovaný alkohol, který zabíjel. Kdokoliv ho může sehnat v trafice, najít v dárkové tašce od kamaráda, dostat na svatební hostině.

I díky okamžitému zákroku policie a úřadů, které vyhlásily prohibici, zemřely „jen“ desítky. Namíchaná směs etanolu a metanolu však mohla usmrtit až 158 tisíc lidí. O tom, jak to tehdy celé bylo, pojednává dvoudílný film Metanol z dílny České televize.

Ruda Fulín (hraje David Máj) dělá ve firmě na výrobu ostřikovačů a hrozí mu vyhazov. O to víc potřebuje zaujmout obchodníka Malotu (hraje Lukáš Vaculík) nápadem, jak rekordně srazit cenu lihové směsi, kterou pod rukou prodají… Uklízečka Iveta (hraje Kristýna Podzimková) má trable s mámou (hraje Veronika Freimanová). Obě rády alkohol ze stánku za rohem a jejich potíže rázem vypadají menší… Září 2012. Kapitán Hálek (hraje Vasil Fridrich) si potrpí na svůj klid, ale je pověřen vyšetřováním kauzy s největším počtem obětí a obviněných od roku 1989. Jak rychle dokážou s drsným kolegou Zakopalem (hraje Martin Finger) najít vraha v podobě 10 000 litrů otrávené směsi, aby konečně přestali umírat lidé?

„Tady v Praze nám to všem připadalo, že se ta kauza metanol děje někde jinde a že se nás to vlastně netýká. Ale když jsme natáčeli ve Zlíně, zjistil jsem, že skoro každý, koho tam potkáte, ať je to prodavačka, nebo nějaký hospodský, nebo i náhodný kolemjdoucí, má na ten případ nějakou osobní vazbu. Buď to potkalo kamaráda, známého, nebo přímo někoho z rodiny. Někteří znali pachatele, co to míchali nebo prodávali," poznamenal Lukáš Vaculík, kterého si do role prosadila režisérka Tereza Kopáčová.

Nejšílenější je, že dva hlavní pachatelé chtěli prý po konci prohibice alkohol s metanolem prodávat dál. Nové kolky pro ně nebyly žádným problémem a byli jen krůček od toho, aby se pančované lahve opět dostaly do obchodů. Naštěstí se jim to už nepodařilo, jinak by umíraly další tisíce lidí!

Mohlo by vás zajímat

Další články