Pokud se nechcete naštvat, tento článek raději ani nečtěte. Agentura Bloomberg zveřejnila žebříček zemí, kde mají lidé nejvíce placené dovolené. Co ze srovnání vyplývá? Balte kufry a vydejte se do Rakouska nebo Portugalska, kde zaměstnanci mají v průměru 35 dní dovolené ročně! Jde o nejvíce dnů dovolené, které mají zaměstnanci k dispozici, a to nejen v Evropě, ale na celém světě.

Na druhém místě se umístilo Německo a Španělsko, které mají shodně po 34 dnech dovolené. Následuje Francie a Itálie s 31 dny. Žebříček zaplňují pouze evropské země. Výjimkou jsou jen Nový Zéland (30 dní) a Austrálie (28 dní), marně byste ale hledali USA či jakoukoliv asijskou zemi. V Americe není dovolená povinnou složkou pracovních kontraktů, každý zaměstnanec si domlouvá dovolenou individuálně při nástupu do zaměstnání. Na asijském kontinentu je to obdobné, např. v Japonsku je u většiny zaměstnanců zvykem dovolenou vůbec nemít. V průměru tak mají Japonci pouze 10 dní dovolené ročně, také ale vedou žebříček zemí, kde lidé nejvíce umírají na přepracování.

Česká republika se s minimální dobou dovolené 20 dní nachází někde v první třetině žebříčku. Těšit nás může jen fakt, že jsou na tom někde hůř. Ale stejně, chceme do Vídně!