Indonéská Surayaba Zoo má nelichotivé prvenství. Dostala nálepku nejhorší zoo na světě a podle reportérů deníku Daily Mail to rozhodně není náhoda. Novinář Richard Shears a fotograf Andrew Chant se vydali na prohlídku poté, co jim jeden bývalý zaměstnanec potvrdil, že zvířata tam umírají jak na běžícím pásu.

Za poslední tři měsíce tam uhynulo na 50 druhů včetně ohroženého tygra sumaterského, což je ztráta o to smutnější, že se jedná o indonéské zvíře a domorodci by tak o něj měli pečovat ve svém vlastním zájmu.

Zoo bylo otevřeno v roce 1916 a od té doby doslova jen chátrá, vláda se o něj nestará a peníze jsou zde na prvním místě, nikoliv pohodlí zvířat. Podle ošetřovatele, který dal v zoo výpověď a mluvil s novináři, hynou zvířata jen kvůli špatnému přístupu. Nedávno zemřela žirafa, která sežrala asi 20 igelitových sáčků, to jen proto, že se je nikdo neobtěžoval uklidit. Tygr sumaterský pošel na vadné maso, lev africký zase uhynul hladem a na neléčené nádory.

Novináři konfrontovali i vedení nemocnice, ale postavil se jim jen jejich mluvčí. Ten řekl, že zoo si je chyb vědomo: „Od minulého roku se naše podmínky změnily, ale připouštíme, že máme stále jisté problémy,“ řekl reportérovi Shearsovi. Sami se podívejte do galerie a rozhodněte si, jestli indonéské zoo své problémy zlehčuje nebo ne.