Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jan Tuna o syndromu vyhoření: Bál jsem se jít před kameru, byla to noční můra, říká

+ Další 4 fotografie

Moderátor a novinář Jan Tuna (49), který se proslavil zejména díky investigativně-publicistickému pořadu A DOST!, se zdá být stále pozitivně naladěný, plný dobré nálady. Málokdo ale ví, že si sám prošel učiněným peklem, když bez odborné pomoci sváděl boj se syndromem vyhoření. V rozhovoru pro eXtra.cz prozradil, jak u něj tento vážný psychický problém propukl a jak se mu podařilo nad ním zvítězit. 

Životní vzduchoprázdno

Život známých osobností není vždy zalitý sluncem a občas se mohou potýkat s velmi vážnými zdravotními problémy. Své o tom ví i moderátor na ČSFD slušně hodnoceného pořadu A dost!  moderátor Jan Tuna, který se v minulosti potýkal se syndromem vyhoření, ze kterého nakonec vybruslil elegantněji, než si původně myslel.

"Osobně někdy zažívám výkyvy nálad, někdy je člověk v pohodě a někdy má pocit, že je všechno špatně, takže to zažívám průběžně, ale myslím si, že jsem prožil, aniž bych si to dal někde diagnostikovat, těžké vyhoření," svěřil se Jan Tuna s tím, že se s tímto syndromem potýkal více než rok. "Člověk má pocit, že svou práci nedá a že jí vlastně ani nerozumí," dodal moderátor, který se zatím dokázal z každého psychického neduhu dostat svépomocí.

Syndrom vyhoření vyřadil Jana Tunu z provozu v době, kdy byl doslova přehlcen prací. "Když je člověk pořád zapřáhnutý, nestíhá spát a nakonec ten organismus v rámci nějakého přežití řekne stop a vy máte pocit, že nemůžete. Člověk by pořád spal, nemá chuť do práce, a navíc máte pocit, že svou práci prostě neumíte," řekl Jan Tuna na křtu knihy Deprese není depka, kde měl možnost svůj problém probrat se svým kolegou Alešem Cibulkou, který si v minulosti prošel tím samým.

Pomohl mu sport a blízcí lidé

Během svých nejhorších stavů měl pocity, že nedokáže dělat věci, které dřív zvládal naprosto automaticky. "Najednou jsem nevěděl, jak natočit reportáž, jak moderovat, jak natočit rozhovor a další. Najednou máte pocit vzduchoprázdna a přestane vás ta práce naplňovat a bavit," uvedl pro eXtra.cz moderátor, pro nějž byla práce vždy koníčkem a hnacím motorem, ale najednou se dostal do stavu, kdy cítil jen marnost.

Jan Tuna, který se svým problémem nikdy nešel k lékaři, potvrdil, že se musel v té době velmi překonávat. "Když jsem měl jít tehdy před kameru, měl jsem pocit, že to prostě nedám. Nejhorší je noc před tím. To se vám o tom zdá a bojíte se, že ráno svou práci nemůžete odvést, ale pak když se zapne červená na té kameře, tak se nějak zkoncentrujete a potom odpadnete," popsal Jan Tuna boj se svým syndromem vyhoření. "Jsem ale rád, že jsem jako jeden z mála nemusel nikdy sáhnout k žádným psychofarmakům, bez chemie, která je podle mě v dnešní společnosti nadužívaná," dodal.

Jak se nakonec známému moderátorovi podařilo syndrom vyhoření pokořit sám bez pomoci odborníků? "Těch věcí je spousta. Mně hodně pomáhá pohyb, sport, běhání a pak hodně pomáhá spánek," prozradil svůj boj s možnou duševní nemocí Tuna, který o sobě říká, že patří k nočním tvorům a dlouhému spánku příliš nedá. "Ten organismus si o to ale pak řekne a mnohdy to, co vám přijde jako ohromný problém, tak když se večer vyspíte, tak se někdy ráno to nebe rozzáří," dodal Tuna, kterému hodně pomohli i blízcí lidé, kamarádi, partnerka a výlety do přírody.

Související články

Další články