Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Jan Palach by dnes oslavil 69. narozeniny: Co nevíte o muži, který se upálil na protest proti okupaci?

Jan Palach se upálil ve věku 20 let.
Zdroj: profimedia.cz
Dne 11. srpna 2017 by Jan Palach oslavil 69. narozeniny. Osud mu ale přichystal jinou životní dráhu. Jako student se v pouhých 20 letech veřejně upálil na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy. Jeho čin ve společnosti rezonuje dodnes.

Jan Palach se narodil 11. srpna 1948 ve středočeských Všetatech. Vystudoval gymnázium v Mělníku a jako talentovaný a inteligentní student toužil po vysokoškolském studiu na Filosofické fakultě Karlovy univerzity. Zde byl ale poprvé konfrontován s totalitním útlakem komunismu.

Ač složil přijímací zkoušky, pro nevhodný původ z živnostenské rodiny nebyl přijat. Na školu se pokusil dostat ještě dvakrát a v roce 1968 uspěl. V napjaté atmosféře roku, kdy Československo okupovala vojska armád Varšavské smlouvy, se Palach účastnil několika studentských demonstrací a protestů proti okupaci. Když viděl, že žádná z akcí nemá významnější dopad, rozhodl se pro radikální krok – celý článek o Janu Palachovi najdete ZDE.

Související články

Další články