Lorraine Botton (54) již šest týdnů společně se svými pěti dětmi obývá stan na zahradě svých známých a tvrdí, že jistojistě umrznou, pokud jim někdo nenajde do Vánoc bydlení.

Rodina se přestěhovala z jiné země s příslibem nového ubytování. Když se ale odmítla vzdát bydlení se svými mazlíčky, dům nedostala.

Paní Botton trpí bipolární poruchou, epilepsií a artritidou a bojí se o svůj život a o životy svých dětí. „Mám strach, že se k nám někdo do stanu vloupá a zraní nás, nebo nás dokonce zabije. Potřebujeme co nejdříve někde bydlet, abychom byli v bezpečí.“

Bottonovi se stali bezdomovci před dvěma lety. Žena není kvůli svému zdravotnímu stavu schopna pracovat, a protože jí manžel před 14 lety zemřel, sama se stará o svých pět potomků – Mosese (18), Caleba (19), Genty (22), Louise (26) a Naomi (36). Uvádí, že se museli několikrát stěhovat a cestovat, protože byli kýmsi pronásledováni.

Teď nemají nikoho, ke komu by šli a kdo by jim pomohl. „Nemáme nikoho, na koho bychom se mohli obrátit, potřebujeme jen ubytování. Ve stanu je zima. Musím chodit ven s vařičem, abych udělala jídlo, třeba i v dešti. To není normální. Nechci obtěžovat cizí lidi, abychom se u nich mohli umýt nebo si vyprat prádlo,“ říká Lorraine.

Bottonovi si udělali provizorní bydlení na konci zahrady řadového domu, kde jim jedna rodina poskytla dočasný azyl. Uvnitř stanu bydlí šest členů rodiny společně se psy a andulkami, nemají pitnou vodu a jsou závislí na dobrých lidech, kteří jim dovolí použít jejich toaletu, koupelnu a pračku.

„Jsme povinni poskytnout rodinám v nouzi bydlení, ale musíme posoudit, zda jej skutečně potřebují. Pokud přijmeme nějakou rodinu a zabýváme se její situací, může to trvat i několik měsíců, než shledáme, zda ubytování skutečně potřebují,“ uvedl mluvčí městské rady Maidstone.