Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jakub Malina (†35) zemřel zbytečně: Život mu přitom mohl zachránit jednoduchý hmat

Jak se provádí Heimlichův manévr.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
Heimlichův hmat

Po udušení masem, které mu zaskočilo do dýchacích cest, zemřel Jakub Malina (†35), syn kontroverzního podnikatele Tomáše Maliny. Pokud by mu včas někdo přispěchal na pomoc, Jakub by dnes žil. Doktor Jiří Pokorný pro web Komora záchranářů popsal, jak se provádí tzv. Heimlichův hmat, který se využívá v opravdu kritických chvílích a může dusícímu se člověku zachránit život. 

Jakub Malina byl 5. prosince na jídle v luxusní restauraci v centru Prahy, když mu zaskočilo maso a on se začal dusit. Z přítomných hostů mu podle informací webu eXtra.cz nikdo nepomohl. Přivolaní záchranáři ještě dokázali obnovit činnost jeho srdce, které se mu zastavilo, ale Jakub bohužel v nemocnici později zemřel.

„Pokud se někdo dusí tak, že neprojde ani molekula vzduchu do plic, je otázka desítek vteřin, než ztratí vědomí, a dalších pár, než se zastaví srdce,“ popsal na svém Instagramu situaci lékař Marek Dvořák. „Kdyby vám přišlo, že je fajn nápad tomu člověku strkat prsty do pusy a lovit jídlo takhle, vězte, že to dobrej nápad není, strčíte to hlouběji a budete pokousaní,“ dopsal ještě.

Heimlichův hmat

Pokud už člověk nedokáže kašlat a nejde mu se nadechnout, je na místě provést tzv. Heimlichův manévr, který vynalezl Dr. Henry Heimlich v roce 1974. Při Heimlichově hmatu se provádí stlačování nadbřišku v místě mezi hrudní kostí a pupkem. Zachránce stojí za postiženou osobou, s níž je v těsném kontaktu. Jednu ruku má sevřenou v pěst a její palcová strana se přiloží do místa, které si předtím zachránce určil (vyhmatal) jako kompresní bod,“ popsal na stránce Komora záchranářů doktor Jiří Pokorný.

Dlaní druhé ruky se opře o malíkovou stranu pěsti a provede až pět kompresí nadbřišku směrem dozadu a nahoru. Patofyziologický princip zákroku je následující: tlak vyvinutý zachráncem přes břišní stěnu na útroby se přenese proti bránici, ta zatlačí na plíce, kde distálně od překážky vznikne pozitivní tlak, který může při dobré konstelaci posunout cizí těleso proximálně, tedy blíže k hrtanu, či je uvolnit v hltanu, jako se stalo v popisovaném případě,“ doplnil ještě doktor Pokorný. Právě tento hmat mohl Malinovi zachránit život...

Kdy hmat nepoužívat

Avšak pozor, ne vždy je Heimlichův hmat vhodný. Pokud člověk pouze sípe, nejprve se doporučuje pět silných úderů mezi lopatky. Až teprve když pátý pokus nezabere, lze přistoupit k Heimlichovu hmatu. Ten s sebou ale nese rizika, jako například poranění orgánů. Proto se po úspěšném provedení doporučuje navštívit lékaře. Hmat by pak neměl být prováděn na těhotných ženách a malých dětech. 

V galerii se podívejte, jak se Heimlichův hmat správně provádí.

Související články

Další články