Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jak šel v Česku čas s koronavirem: První nakažení byli 1. března, infekce přišla z Itálie

Jak šel v Česku čas s koronavirem: První nakažení byli 1. března, infekce přišla z Itálie
Zdroj:
+ Dalších 11 fotografií
covid-19
Nákaza koronavirem si vyžádala restriktivní opatření v Česku. Vláda omezila v Česku volný pohyb, opatření začala platit o nedělní půlnoci a potrvají do úterý 24. března do 6. hodiny ranní. K mimořádnému kroku vláda přistoupila ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru. Vývoj událostí nabral od oznámení prvních nakažených rychle na obrátkách.
  • 1. března - V Česku testy odhalily první tři případy nákazy. Šlo o lidi, kteří se nakazili v Itálii.
  • 3. března - Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo hranice České republiky. Došlo k regulaci cen.
  • 4. března - Vláda po jednání Bezpečnostní rady státu rozhodla, že stát nebude omezovat hromadné akce s tím, že akce nad 5000 lidí musí být ohlášeny.
  • 5. března - Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že testy na koronavir budou plošné. V některých krajích začaly domácí odběry vzorků.
  • 5. března - Vláda dočasně přerušila letecké spojení se severoitalskými regiony a s Jižní Koreou. Navázala tak na zastavené lety do Číny.
  • 6. března - Premiér Andrej Babiš vyzval Čechy, aby nejezdili do Itálie. Pokud se tak stalo, museli podstoupit dvoutýdenní karanténu.
  • 9. března - Na deseti hraničních přechodech začala platit mimořádná opatření.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu
  • 10. března - Vláda zakázala návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic či v domovech seniorů. Byla zakázána divadelní, hudební a filmová představení a další umělecké, sportovní a náboženské akce s účastí nad 100 lidí.
  • 11. března - Byly uzavřeny základní, střední a vyšší odborné školy, učiliště a vysoké školy.
  • 12. března - Vláda vyhlásila na 30 dnů stav nouze počínaje následujícím dnem od 6 hodin. Byly zakázány akce s účastí přesahující 30 lidí s výjimkou schůzí ústavních orgánů, soudů a pohřbů. Od stejné doby byl zakázán vstup veřejnosti na sportoviště, do posiloven, na koupaliště, do wellness zařízení a saun, hudebních a společenských klubů, knihoven či galerií. Začal platit vstup do provozoven stravovacích služeb v době od 20 hodin do 6 hodin, restaurace v nákupních centrech musely zastavit provoz. Nakazilo se přes 100 lidí.
  • 13. března - Vláda rozhodla o povinné karanténě pro občany vracející se z takzvaných rizikových zemí. Vláda zakázala Čechům a cizincům s dlouhodobým trvalým pobytem v Česku vycestovat do zahraničí a cizincům vstup do ČR, a to s účinkem od 16. března. Dále začal platit zákaz návštěv ve věznicích a v detenčních ústavech.
  • 14. března - Vláda rozhodla s účinností od 6 hodiny ranní o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších.
  • 15. března - Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem překročil 200. Vláda zakázala s účinností od půlnoci do 24. března od 6 hodiny ranní volný pohyb lidí po celé ČR. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Vláda rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu. Vláda mimo jiné schválila prodloužení termínu pro daňová přiznání.
  • 16. března - Hygienici kvůli koronaviru uzavřeli Litovel, Uničov, Červenku a dalších 18 okolních obcí v Olomouckém kraji. Do dnešního dne bylo zaznamenáno 298 případů.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy