Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jak je to s mateřskou dovolenou jinde ve světě? Češky na tom nejsou rozhodně špatně!

Jak je to s mateřskou dovolenou jinde ve světě? Češky na tom nejsou rozhodně špatně!
Zdroj: extrastory.cz
Mateřská v Čechách je k smíchu! Podobných hlášek jsou plné internetové diskuse. Sandra vyrazila za hranice a s hrůzou radí, že máme být rádi za to, co máme. Prý může být i hůř!

Ať se jedná o podporu státu, nebo lékařskou péči, zbožně hledíme na jiné státy. Až po pobytu v nich zjistíme, že není všechno zlato, co se třpytí. A stejně je to s mateřskou.

Sandra vyrazila do Ameriky za svým partnerem a po několika letech otěhotněla. Pozdě si začala zjišťovat, jak to vlastně bude s mateřskou. Jenže v Americe se tak nějak rodiče musí starat sami. Často se rozhodují mezi tím, zda nakoupí věci pro dítě, nebo zaplatí účty

Polovina matek, aby měla zaplacené první týdny doma s miminkem, využívá benefity firem, ve kterých pracuje, a to hlavně sick days, nevybranou dovolenou anebo placené volno v případě krátkodobé invalidity (nemohoucnosti pracovat).

V privátním sektoru mají matky dovoleno si vzít volno maximálně 12 týdnů, ale musejí mít odpracován u svého zaměstnavatele minimálně rok. Nemají nárok na žádný finanční příspěvek, zaměstnavatel má pouze povinnost držet pracovní místo.

V sousedním Německu mateřská trvá maximálně 14 týdnů a novopečená maminka má po tuto dobu nárok na plný plat. Pak už musí do práce.

Ve Francii mají ženy garantováno sto procent svého platu po dobu 16 týdnů (6 před a 10 po porodu). V případě dvojčat nebo více dětí krátkou dobu po sobě mohou doma zůstat až dva a půl roku.

V Austrálii nemají mateřskou, ale rodičovskou, takže se rodiče mohou rozhodnout, který z nich zůstane doma s dítětem. Maximální ochranná doba garantovaná státem je 18 týdnů. Super je ale výhoda, že se mohou vystřídat. Stanovenou dobu lze tak rozdělit i napůl. Zaměstnavatel má povinnost držet místo rok.

Rusko garantuje novým maminkám 100% plat po dobu 140 dní. Toto ustanovení je ale čerstvou novinkou poté, co se několik žen soudilo o úpravu zákona a celkové zlepšení situace pro zaměstnané matky.

V Japonsku jsou posedlí pracovní morálkou, ale oproti USA odchází matka na mateřskou, která trvá 20 týdnů. Část si může vybrat i před porodem. Po tuto dobu má nárok na 67 % svého platu.

Tak to s tou naší českou mateřskou nevypadá tak špatně, nebo ano?

NEJSILNĚJŠÍ FOTKY OD PORODU NAJDETE ZDE

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy