Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Jak funguje metadon, který drží nad vodou narkomanku Katku?

+ Dalších 14 fotografií
Narkomanka Katka Bradáčová (40), kterou znáte z dokumentárních filmů Heleny Třeštíkové, přiznala, že dva roky užívá látku metadon. Tato látka v jejím těle nahrazuje heroin. Jak metadon funguje?

Intimní zpověď narkomanky Katky jsme přinesli ZDE. Katka Bradáčová uvedla, že užívá metadon. Tato látka v jejím těle nahrazuje heroin. Kde se metadon vzal?

Pro drogově závislé, kteří se snaží omezit přísun narkotik, je metadon dobrým sluhou, který snižuje abstinenční příznaky závislých a zároveň ho lze užívat takřka denně v delším časovém období. Jedná se však o lék, nebo drogu? Kritici metadonu tvrdí, že jeho užívání je v podstatě vyháněním čerta ďáblem. Vyvinut byl těsně před 2. světovou válkou německými vědci a posléze se dostal do celého světa.

Ačkoliv byl metadon poprvé syntetizován dva roky před 2. světovou válkou německými vědci Maxem Bockmuhlem a Gustavem Ehrhartem v IG Farben, jeho historie sahá až na konec 19. století, kdy byl postupně vyvíjen jakožto lék, který by dokázal utlumit silné bolesti.

Cílem německých vědců bylo primárně vynalézt analgetikum se snadnějším využitím během operací a menší návykovostí pro lidské tělo, což se 11. září roku 1937 také podařilo. Na světový trh se metadon dostal až po válce. Poprvé ho uvedla na trh americká společnost Eli Lily and Company jakožto analgetikum s obchodním názvem Dolphine – celý článek o metadonu si můžete přečíst ZDE.

Související články

Další články