Průměrné páry na manželství čekají mnohem déle, než tomu bylo dříve a za svatby také utrácejí mnohem více peněz. Podle výzkumů britské aplikace Bridebook.com se páry nebojí počkat a v průměru jsou spolu ve vztahu až pět let, než se vrhnou do sňatku. U nás jsou tato čísla velmi podobná.

Výzkumy potvrdily, že průměrná doba randění, než se k sobě pár nastěhuje je 17 měsíců. 22 měsíců spolu žijí, než se zasnoubí a za zhruba dalších 20 měsíců se vezmou.

To, že se páry berou až v pozdějším věku také není žádnou novinkou. Dnešní páry jsou v průměru až o osm i více let starší, než například páry v sedmdesátých letech. Zatímco tehdy se mladé páry braly ve věku okolo dvaceti let, dnes je průměrný věk párů kolem třiceti, u mužů do konce nad třicet.

Za posledních padesát let také výrazně poklesl počet svateb celkově. Pokud vám tedy připadá, že se kolem vás všichni berou, vězte, že bývalo mnohem hůř. Počty obřadů však každoročně stoupají zhruba o necelá tři procenta. Lidé do veselek také investují výrazně více. Jen si vzpomeňte, jak se někdy nevěsty předhánějí, která bude mít lepší šaty, kytici, obřad atd. Peníze se potom kutálí raz dva.

Potěšující zprávou také je, že díky vyššímu sňatečnímu věku klesl i počet rozvodů. Lidé se podle všeho nehrnou do závazků po hlavě, a tak jsou dnešní vztahy silnější než kdy jindy. A to už je možná dobrý důvod k oslavě.