Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tereza H. Výměna manželek Útok na mešitu Věra Bílá

Nejnovější kauzy

Itálie zakázala plastové tyčinky: Odkdy budou muset i Češi chodit se špinavýma ušima?

Boj s plasty
Plasty jsou celosvětovým problémem číslo jedna. V rámci boje proti plastovým věcem se Itálie rozhodla, že od 1. ledna si už nemohou Italové koupit vatové tyčinky do uší. Tyčinky jsou totiž vyrobené z plastu, a ten je třeba nahradit biologicky odbouratelnými materiály. Kdy tohle čeká i Českou republiku?

Itálie je první zemí EU, která v rámci boje proti plastům zakázala prodej vatových tyčinek na čištění uší. Podobně jako vatové tyčinky dostaly zákaz brčka na jedno použití, talíře, různé příbory nebo obaly na potraviny.

Agentura APA píše, že Itálie v tomto ohledu předběhla EU a zákaz začal platit částečně již letos. Ostatní země včetně České republiky se budou muset postupně přidat. A pokud se ptáte, čím nahradit plastové tyčinky do uší, tak už i v tom mají jasno.

Je třeba používat tyčinky ze dřeva nebo jiných přírodních materiálů, aby mohly být následně zkompostovatelné. Zákaz prodeje plastového nádobí a dalších jednorázových produktů má přijít za rok.

Sdružení na ochranu životního prostředí Legambiente tvrdí, že tyčinky do uší tvoří až devět procent odpadu sesbíraného na plážích. Proto se také Itálie angažuje tak vehementně, protože nejenom plastový odpad znečišťuje jejich pobřeží.

Mohlo by vás zajímat

Další články