Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Islámský stát zničen nebude, zvykněte si na jeho přítomnost! 7 důvodů, proč tomu tak je

Na podobné obrázky jsme si poslední dobou bohužel museli zvyknout…
Zdroj: cnn.com
+ Další 3 fotografie
Stále více odborníků si myslí, že Islámský stát už nikdy zničen nebude. Bude to něco jako heroin. Bude se proti němu bojovat, bude nelegální, ale pořád tu bude a nikdo s tím už nic nedokáže udělat. Francouzi nyní tvrdí, že Islámský stát zničí. Jenže je to možné?

Bojovníci Islámského státu paralyzovali Evropu, když provedli šokující útoky v centru Paříže. Francouzi nyní volají po tom, aby byl Islámský stát zničen. Jenže to není možné. Islámský stát zničen zřejmě nebude. Evropa je na to příliš slabá a Američané? Zdá se, že nemají zájem.

Islámský stát dál roste. Přitahuje mladé lidi nejen z oblasti Iráku a Sýrie, ale také z Evropy. Za ideály Islámského státu odcházejí bojovat také Evropané (děti přistěhovalců, kteří přišli kdysi do Francie, Německa či Anglie).

Američané Islámský stát podcenili. Chtěli za každou cenu svrhnout syrského prezidenta Bašára Asada a pod rukama jim ale vyrostl IS.

Letecké údery proti bojovníkům IS nefungují. Pokud bude chtít někdo IS opravdu zničit, bude se muset odhodlat k pozemní operaci. A do toho se nikomu vůbec nechce. Ani Francouzům.

A kdyby do oblasti ovládané IS skutečně mezinárodní jednotky vtrhly, co to přinese? Bojovníci Islámského státu se stáhnou, zmizí z bojiště. Ukryjí se někde. Muž po muži pak bude tvrdit, že k Islámskému státu nikdy nepatřil. Bude to mít někde vytetované na čele? Nebude. Takový jedinec vždy bude tvrdit, že k Islámskému státu nikdy nepatřil. A bude mu ponechána i zbraň. Takový člověk se pak přidá k jiné teroristické organizaci – zničen nebyl ani Tálibán, ani Al-Kádia. V Nigérii se dále rozrůstá islámská sekta Boko Haram. Ten, kdo chce položit život za radikální islám, bude mít vždy možnost.

Islámský stát může být oslaben, může být rozmělněn, ale nemůže být zničen. Je to živý organismus plný malých samostatných buněk. Může být zničena jedna buňka, ale hned vyroste nová.

Lidé v Sýrii a Iráku, kteří nájezdy bojovníků IS trpí nejvíce, si na džihádisty už tak nějak zvykli a počítají s tím, že noční můra už nikdy nezmizí. A nyní si to musí přiznat i Evropa. Tady jsou důvody, proč IS nezanikne.

  1. IS už ovládá území o rozloze 300 tisíc kilometrů čtverečních (jako je rozloha Itálie). Navíc proniká na další a další území.
  2. Pod vlajkou Islámského státu bojuje více než 200 000 lidí a každý den přicházejí další.
  3. Džihádisté z IS mají vynikající výcvik, dobré zbraně, které v regionu nechali Američané i Rusové, a dobře znají prostředí a specifika oblastí. Někteří lidé, kteří slíbili věrnost IS, dříve zastávali vysoké funkce v armádě Iráku.
  4. IS je velmi bohatý – kontroluje ropná pole, vybírá daně, dostává výkupné i výpalné. Navíc dostává sponzorské částky od některých bohatých Arabů. „Islámský stát je nejbohatší teroristickou skupinou světa,“ tvrdí expert Patrick Johnston z analytické skupiny Rand Corporation s tím, že příjmy IS se pohybují asi kolem dvou milionů dolarů týdně.
  5. IS šíří strach, ale zároveň stabilizuje oblasti poničené válkou. Někteří obyvatelé těchto oblastí říkají, že je lepší tvrdý islamistický řád než válečný chaos.
  6. Vůle zničit Islámský stát je slabá. Američané v regionu upřednostňují boj proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Turci zase raději bombardují Kurdy, kteří proti IS bojují. Uvidíme, co v boji proti IS zmůže Rusko.
  7. V očích mladých muslimů představuje IS vzor, že se našel někdo, kdo je schopen uštědřit facku Západu. Mladých rekrutů bude dále rychle přibývat. Dále jde o to, že mladí džihádisté se nebojí smrti. Naopak za ideály IS jsou ochotni položit život.

Související články

Další články