Přes 500 obětí už mají pouštní blechy na svědomí. Teroristé je roznášející po ulicích. K rozšiřování nákazy používají mrtvoly nepřátel. Mrtvé převážejí úmyslně z místa na místo, aby docílili co nejrychlejšího rozšíření nákazy. Tělo infikované blechami jen tak pohodí v centru města a nechají napospas.

„Je to důsledek odporných činů Islámského státu. Po jejich vraždění zůstávají všude těla zemřelých. Pak už jen stačí pohodit přenašeče choroby na ulici,“ vysvětlil pracovník Červeného půlměsíce Dilqash Isa pro Rudaw.net.

Leishmanióza způsobuje vysoké horečky a může zavinit smrt. Syrští bojovníci jsou bezmocní. Nemají se jak bránit. O nemoci neměli tušení. Nákaze se jen těžko můžou ubránit, když je všude tolik mrtvých. Nejproblémovější oblasti jsou Tal Hamis a Hon.

Alarmující je také špatný stav syrského zdravotnictví. Obyvatelé se nepotýkají jen se zákeřnými blechami. Trápí je i traumatické šoky nebo poruchy produkce a cholera. V současné době vyžaduje lepší zdravotnickou péči třináct milionů lidí.