Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Írán zatajil nakažené koronavirem: Vedle Čechy oblíbené destinace je ohnisko nákazy

Írán zatajil nakažené koronavirem: Vedle Čechy oblíbené destinace je ohnisko nákazy
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Covid-19
Írán se stal velkým ohniskem nákazy koronavirem mimo Čínu. Podle posledních informací v Íránu na nákazu zemřelo už padesát lidí, další případy nově hlásí i Afghánistán, Kuvajt a Bahrajn. Kvůli obavám z šíření koronaviru s Íránem zavřely hranice Pákistán a Turecko, které je jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů.

Oblíbená dovolenková destinace Turecko a Pákistán neuzavřely hranice jen kvůli obavám ze šíření infekce, také se jim nelíbí, že íránská vláda včas nepotvrdila nakažené a rozšíření viru v zemi tutlala. Írán poprvé o nákaze podal informace ve středu, jen chvíli před parlamentními volbami. Podle některých webů je možné, že kvůli volbám chtěly úřady informace zatajit.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Podezření a infikovaní

Kuvajt v sobotu potvrdil tři nakažené koronavirem ze sedmi set evakuovaných, v pondělí potvrdil jednoho infikovaného i Bahrajn, všichni tito lidé byli v Íránu, kde se evidentně nakazili. Sousední Afghánistán potvrdil jednoho nakaženého ze tří testovaných. Podezření na infekci je už i v Libanonu

Uzavření hranic

Turecko v neděli učinilo prohlášení, že v rámci prevence uzavře hranice s Íránem a zakázalo íránským letadlům přistávat na tureckých letištích. Odlety z Turecka do Íránu jsou prozatím povolené. Uzavřeny byly také cesty a železnice mezi Íránem a Tureckem, k uzavření hranic se přidal i Pákistán a Afghánistán.

Nízká účast na volbách

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí nízkou účast ve volbách svedl na Západ, který, jak Chameneí tvrdí, šíří jen děsivé povídačky a dezinformace. Izraelský web The Jerusalem Post uvedl, že lidé mají strach a zlobí se kvůli tomu, že o nákaze nikdo nedal včas vědět a nepřišlo žádné varování z vyšších míst.

"Vystrašení jsou i zdravotníci, i mezi nimi je několik nakažených," napsal neznámý muž na Twitteru. Zaměstnanci některých nemocnic vyšli do ulic na protest kvůli nedostatku ochranných potřeb, přidali se k nim i lidé, kteří ve zdravotnických zařízeních nepracují.

Komští obchodníci

Nejvíce případů postižených nákazou je ve městě Kom, podle íránských úřadů ji tam roznesli obchodníci, kteří cestovali nepřímo do Číny a zpět. Nemoc se však objevila i v dalších okolních městech včetně metropole Teheránu

Jen k pondělí 24. února ve městě Kom zemřelo už padesát lidí, o čemž informovala agentura ILNA, prozatím je to druhé největší ohnisko nákazy po Číně. Kvůli Covidu-19 je v Komu v karanténě zavřeno přes 250 lidí. Íránská státní média však stále tvrdí, že zemřelo jen dvanáct lidí a je jen kolem šedesáti nakažených.

Vypadá to, že na dovolenou do Turecka teď mnoho lidí pro jistotu ani nepomyslí.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy