UDÁLOSTI SLEDUJEME MINUTU PO MINUTĚ:

22:35: Podle informací polského serveru TVN24 patří smrtící nákladní vůz Polákovi Arielu Żurawskému. Řídit ho měl jeho bratranec. Ariel ale odmítá, že by muž schválně najel do davu nakupujících.

22:16 – K incidentu se na Twitteru vyjádřil ministr vnitra Milan Chovanec: „Po dohodě s prezidentem PČR s okamžitou platností ještě více posilujeme bezpečnostní opatření u míst s vysokou koncentrací osob.“

22:07 – Podle svědků muži z kamionu měli „východoevropské“ vzezření.

21:59 – Oba muži se snažili opustit kamion a zmizet. Jeden je po smrti, druhý byl údajně zadržen. K teroristickému činu se zatím nepřihlásila žádná organizace.

21:57 – Kamion vjel do davu lidí přes chodník. Video z místa útoku najdete ZDE.

21:49 – V kamionu seděli údajně dva lidé. Řidiče kamionu se zřejmě podařilo zadržet. Spolujezdec je po smrti. Uvedla to televize N24.

21:44 – Úřady vyzvaly obyvatele Berlína, aby zůstali doma a snažili se zachovat klid.

21:30 – Útok se stal kolem 20. hodiny na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz. Tmavý nákladní vůz vjel přes chodník na trh, kde se zastavil až před vánočním stromem.

Panika, zranění lidé a Berlín na nohou. Incident se stal na místě, kde se nachází Pamětní kostel císaře Viléma. Stovky lidí si užívaly vánoční atmosféry, když na místo vjel kamion. Prozatím je hlášeno devět obětí, přes 50 zraněných a někteří lidé uvízli pod kamionem.

O řidiči a jeho komplicovi se zatím nic neví, podle německých médií měl polskou poznávací značku. K útoku se zatím nepřihlásila žádná teroristická organizace. Na místě jsou záchranáři a policisté.

Lidé, kteří se v době útoku nacházeli na trzích, posílají dramatická videa a fotografie na sociální sítě a ujišťují své známé o tom, že jsou v pořádku.

Podle vyšetřovatelů se nejedná o nehodu, ale o plánovaný útok. V kamionu seděli dva muži. Jeden z nich je mrtvý, další byl zatčen.

Pondělní večer je plný dramatických událostí. V Ankaře byl zabit tureckým policistou ruský velvyslanec. Více se dozvíte ZDE.