Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Hrad přerušil bobříka mlčení: Ovčáček sdílel úspornou informaci o stavu věcí

Zdroj: profimedia

Hrad přišel s avizovanou informací o dalším vývoji situace kolem prezidenta Miloše Zemana, který ležína ARO v ústřední vojenské nemocnici. Ani tentokrát se národ prakticky nic nedozvěděl. 

Prezident Miloš Zeman souhlasí se schůzkou s předsedou ODS a lídrem koalice Spolu Petrem Fialou. Na twitteru to dnes uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Fialovu žádost Zemanovi tlumočil jeho kancléř Vratislav Mynář. Schůzka se podle mluvčího uskuteční "v pozdějším termínu".

Fiala dnes novinářům řekl, že o setkání se Zemanem požádal prostřednictvím Mynáře. Schůzka se podle něj uskuteční, až bude hospitalizovaný prezident mimo jednotku intenzivní péče. Koalice Spolu chce společně s koalicí Piráti a Starostové sestavit vládu. První pokus ale Zeman v minulosti opakovaně slíbil předsedovi nejsilnější strany, tou je hnutí ANO Andreje Babiše.

Pověření k sestavení vlády je ústavní zvyklostí, nikoli ústavní pravomocí. Podstatné je až jmenování předsedy vlády a jeho kabinetu. Premiér poté musí do 30 dnů požádat Sněmovnu o důvěru. Pokud ji nezíská, prezident získává další pokus ke jmenování předsedy vlády. Když jí opět poslanci nedají důvěru, třetí pokus na sestavení vlády získává předseda Sněmovny.

Související články

Další články